U Upravnom odjelu za kulturu i turizam Grada Vinkovaca, osim što su zaduženi za rad gradskih ustanova u kulturi i što vode brigu o potrebama u kulturi za programe iz područja muzejske, galerijske, likovne, knjižnične i nakladničke, glazbene, scenske, filmske i multimedijalne djelatnosti te kulturnih manifestacija, brinu i o spomenicima kulture i zaštiti kulturnih dobara i kulturne baštine. Odjel prati rad i upravljanje u ustanovama u kulturi kojima je Grad osnivač i rad u udrugama u kulturi te im pruža stručnu pomoć u njihovom radu, pribavlja i distribuira informacije o potencijalnim izvorima financiranja gradskih programa, posebice iz dostupnih fondova Europske unije.
Ono što je posebno vidljivo, a kada su ustanove u kulturi u pitanju, stalni je rast izdvojenih sredstava za iste.
Tako je recimo za Gradski muzej Vinkovci u 2017. godini Grad Vinkovci ukupno izdvojio 2,2 milijuna kuna, dok su u 2020. godini planirana sredstva za muzejsku djelatnost u iznosu od gotovo 2,5 milijuna kuna. Za Gradsku knjižnicu i čitaonicu Vinkovci u protekle 3 godine iz proračuna grada Vinkovaca, osim sredstava za redovan rad ove ustanove i čitaonice Vinkovci financirana je i nabava knjižnične građe, kao i razni programi, akcije i manifestacije i brojne druge knjižničarske aktivnosti. U 2017. godini ukupno je za potrebe ove ustanove izdvojeno više od 2,1 milijuna kuna, dok su u ovoj godini planirana sredstva u iznosu od 2,7 milijuna kuna Uspoređujući razdoblje od 2017. do 2020. godine iznos koji je Grad Vinkovci izdvojio za knjižničarsku djelatnost uvećan je za 600 tisuća kuna. Što se pak Gradskog kazališta “Joza Ivakić” tiče i u toj ustanovi bilježe povećanje prihoda od strane vlasnika, odnosno Grada Vinkovaca. U protekle tri godine iz proračuna su, osim sredstava za redovan rad, izdvojena i sredstva za financiranje programskih aktivnost kazališta.
U 2017. godini Grad je ukupno izdvojio gotovo 1,3 milijuna kuna za kazališnu djelatnost, a u ovoj godini planirana su sredstva u iznosu od 1,6 milijuna kuna.
“Važno je naglasiti i ulaganja u obnovu spomenika pa je tako 2017. godine u pješačkoj zoni postavljena fontana odnosno Zdenac vučedolskog ljevača bakra. U rujnu 2018. godine u središnjem vinkovačkom parku postavljen je kip bana Josipa Šokčevića, hrvatskog velikana i jedinog bana rođenog u Vinkovcima. Kip bana Šokčevića prikazan je u nadnaravnoj veličini od 2,25 metara, lijevan je u bronci, zelene patine, a nalazi se na postamentu od bračkog kamena. Ukupna vrijednosti izrade kipa, postamenta te opločenja je 500 tisuća kuna. U svibnju 2019. godine obnovljen je kip sv. Trojstva. Spomenik je podignut 1845. godine, te su vremenom pojedini dijelovi postali neprepoznatljivi ili su nedostajali, pa se moralo pristupiti cjelovitoj obnovi spomenika. Za ovu zahtjevnu i složenu obnovu kroz 2017., 2018. i 2019. godinu izdvojeno je oko 830 tisuća kuna od čega je 250 tisuća kuna financirano od strane Ministarstva kulture, dok je ostatak troškova, 580 tisuća kuna, financiran od strane Grada. Prošle godine obavljeni su i konzervatorsko-restauratorski radovi na skulpturi sv. Roka, kako bi se sanirala postojeća oštećenja što je koštalo više 21 tisuće kuna, a saniran je i grob Matije Antuna Reljkovića na Gradskom groblju u Vinkovcima”, naglašava pročelnica Marija Liščić Drmić.
Kao dva najveća i najobimnija projekta ističe unutarnje i vanjsko uređenje zgrade Arhiva u Vinkovcima i izgradnju nove zgrade Knjižnice.
„Tijekom 2017. i 2018. godine proveli smo projekt sanacije, odnosno unutarnjeg uređenja zgrade budućeg Arhivskog sabirnog centra u Vinkovcima koji je do tada djelovao u premalom i neadekvatnom prostoru u kojemu nisu bili osigurani dostatni uvjeti za rad Arhiva. Stoga je ta zgrada kompletno sanirana te je nabavljena potrebna oprema za rad, od koje posebno možemo istaknuti skener za digitalizaciju osjetljive arhivske građe. Uređenjem zgrade te nabavom nove opreme, znatno smo unaprijedili i modernizirali arhivsku djelatnost u Vinkovcima. Sami radovi su bili vrijedni 622 tisuće, a oprema dodatnih 500 tisuća kuna. Zgrada je i energetski obnovljena u poslu vrijednom gotovo 1,9 milijuna kuna. Projektom je obuhvaćeno provođenje mjera energetske učinkovitosti kao što su povećanje toplinske izolacije krova i pročelja, zamjena vanjske stolarije energetski učinkovitijom, ugradnja dizalica topline za grijanje ureda itd. Rezultat navedenih radova je smanjenje potrošnje energije za grijanje na godišnjoj razini 84% u odnosu na godišnju potrošnju za grijanje prije provedbe navedenih mjera, što ujedno doprinosi i smanjenju godišnje emisije CO2 za 75,98%. U listopadu ove godine završeni su građevinski, strojarski i elektrotehnički radovi energetske obnove ukupne vrijednosti 1,5 milijuna kuna. Taj projekt je trenutno u fazi energetskog pregleda i izrade energetskog certifikata“, objašnjava pročelnica. O novoj zgradi knjižnice, kaže, pisalo se već puno puta u posljednje vrijeme, no nije na odmet podsjetiti kako je to trenutno najveći projekt u provedbi Upravnog odjela za kulturu i turizam i Upravnog odjela komunalnog gospodarstva i uređenja grada vrijedan gotovo 49 milijuna kuna.
Zanimljivo je vidjeti i koliko su izdvajanja Grada rasla kada su u pitanju Javne potrebe u kulturi i tehničkoj kulturi. Upravni odjel za kulturu i turizam još je 2014. godine započeo s Programom javnih potreba u kulturi na području grada Vinkovaca, a za koja su tada utrošena sredstva u ukupnom iznosu od 1,2 milijuna. U 2017. godini ukupno je utrošeno 1.9 milijuna kuna, u 2018. godini 2,8 milijuna, a u 2019. godini 3,6 milijuna kuna.
„Gradske manifestacije iz godine u godinu rastu, kako prema većem planiranom iznosu, tako i prema većem broju samih priredbi i na taj način upotpunjuju ponudu događanja u našem gradu na zadovoljstvo, vjerujem, svih građana. Vinkovčani i Vinkovčanke, kao i gosti koji dolaze u naš grad, u svako doba godine, dakle, imaju priliku uživati u aktivnostima i priredbama koje se nude u sklopu manifestacija, onim najvećima kao što su Vinkovačke jeseni, Advent u Vinkovcima, Vinkovačko ljeto i Rimski dani, ali i u brojnim drugima. U 2020. godini u okviru Programa javnih potreba u kulturi i tehničkoj kulturi grada Vinkovaca planirana su stoga sredstva u iznosu od 4,4 milijuna kuna, od kojih je gotovo 3 milijuna kuna izdvojeno za gradske manifestacije“, ističe pročelnica Liščić Drmić. Svake godine, poručuje, nastoje što je više moguće unaprijediti rad kulturnih ustanova kroz njihovu obnovu i izgradnju te podići ljestvicu ulaganja u sve kulturne programe i manifestacije u Vinkovcima, a kako bi život u našem gradu bio što bogatiji i raznovrsniji.
Značajna ulaganja i u idućoj godini
U sljedećoj godini u planu je realizacija projekata energetske obnove zgrada kulturnih ustanova, Gradsko kazalište Joza Ivakić tako bi trebalo proći kroz energetsku obnovu vrijednu čak 3,6 milijuna, u zgradu Matice Hrvatske u Vinkovcima bit će uloženo 1,8 te u zgradu Ateljea umjetnika u Lenijama 1,7 milijuna kuna. „U 2021. godini planiramo i izradu i postavljanje spomenika hrvatskim braniteljima u parku u ulici Josipa Lovretića. Spomenikom želimo odati počast svim poginulih braniteljima i on će biti simbol velike pobjede u borbi za slobodu. Također, planiramo provedbu projekta rekonstrukcije i dogradnje nekadašnje crkve sv. Ilije na Meraji, a koji za cilj ima valorizaciju kulturnog dobra, zaštićenog u Registru kulturnih dobara Ministarstva kulture, u svrhu očuvanja i prezentacije arheološke i arhitektonske vrednote srednjeg vijeka kao unaprijeđene turističke ponude grada Vinkovaca“, ističe pročelnica Marija Liščić Drmić.
Podloga za lakše uređenje povijesnih zgrada
Početkom prošle godine u ovom odjelu izradili su i konzervatorsku podlogu za Kulturno povijesnu cjelinu grada Vinkovaca koja je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Izradom konzervatorske podloge znatno su olakšani budući projekti uređenja građevina unutar kulturno-povijesne cjeline. Projekt je bio vrijedan 205 tisuća kuna, od čega je Ministarstvo kulture sufinanciralo 65%, odnosno 130 tisuća kuna.