Centar kompetencija Vinkovci u okviru projekta Rosewood 4.0 – Europska mreža regija za održivo korištenje šumske sirovine spremna za digitalizaciju, danas je organizirao treću međunarodnu radionicu. Uz online sudjelovanje stručnjaka iz cijele Europe prikazani su primjeri dobre prakse iz Hrvatske, Slovenije i Grčke u digitalizaciji šumarstva i drvne industrije
Kao voditelj Centra za jugoistočnu Europu u okviru projekta Rosewood 4.0, Centar kompetencija Vinkovci, radionicu organizirao je u suradnji sa Slovenskim šumarskim institutom i Klasterom bioekonomije i okoliša Zapadne Makedonije iz Grčke. Radionica je organizirana online iz prostora Lovačkog Doma „Kunjevci“.
Projekt Rosewood 4.0 Europska mreža regija za održivo korištenje šumske sirovine spremna za digitalizaciju počeo je u prvom mjesecu 2020. i traje do kraja 2021. godine, a sudjeluje 21 partner iz 18 europskih zemalja.
„Danas, uz online sudjelovanje stručnjaka iz cijele Europe predstavljamo primjere dobre prakse prikupljene na području Hrvatske, Slovenije i Grčke. Te tri zemlje predstavljaju Centar za jugoistočnu Europu, jedan od pet centara u okviru kojih su grupirani europski partneri. Na ovoj radionici govorimo o primjerima dobre prakse u koje su uključeni digitalni aspekti vezani za šumarstvo i za drvnu industriju”, istaknula je Danijela Šarić-Bartolović, voditeljica projekta Rosewoood 4.0
Uz primjere dobre prakse Centra za jugoistočnu Europu, koji su odabrani za promoviranje, sudjelovanje u snimanju videa te studijski posjet, rezultat ove i ostalih radionica trebale bi biti smjernice Centra za jugoistočnu Europu za održivo korištenje drva.
„Ono što treba posebno istaknuti to je da Vukovarsko-srijemska županija odnosno Slavonija, Baranja i Srijem, imaju jako velike potencijale u kontekstu Europskog zelenog plana i nama ovdje statistika ide puno u korist. Navest ću za primjer samo jednu činjenicu, a to je da je u jednom kubiku drva deponirana jedna tona ugljika. Dakle i Vukovarsko-srijemska županija, i cijela Slavonija, Baranja i Srijem, zapravo mogu biti jedan veliki ponor ugljika i način kako ćemo mi ostalim članicama EU pomoći u bitci s klimatskim promjenama”, istaknuo je Ivan Ambroš, voditelj Centra kompetencija Vinkovci.
Danijel Cestarić koordinator za EU projekte Uprave šuma Vinkovci kako su Hrvatske šume stručni suradnik na projektu Rosewood 4.0.
„Naš kraj je poznat po šumarstvu i po drvnoj sirovini za koju smo svi zainteresirani da se što bolje iskoristi, ali šumari su i biolozi i naš cilj je ponajprije potrajno gospodarenje u kojem mi imamo iskustva i tradiciju dugu 250 godina. Uz potrajno gopodarenje cilj nam je i održati bioraznolikost, a u svemu tome proizvesti i neke koristi za ovaj kraj. Tu se ponajprije misli na čuveni slavonski hrast koji bi trebao maksimalno iskoristiti kako ne bi imali ostataka. S tim bi se ujedno smanjila potrebna količina sirovine, a imali bi maksimalan učinak”, istaknuo je Cestarić.
Inače, među primjerima dobre prakse u šumarstvu i drvnoj industriji danas je bila i aplikacija Hrvatskih šuma za pristup javnim podacima o državnim šumama s kojima gospodare Hrvatske šume. Aplikacija je dostupna na njihovim web stranicama (www.hrsume.hr).