Uvođenje eura značit će i određene tehničke prilagodbe u financijskom sustavu. Zamjena bankomata zbog drukčijeg formata novčanica eura, prilagodba softvera na POS uređajima, uništavanje novčanica kune, preračunavanje cijena dionica i obveznica – tek su mali dio svega onoga što nas čeka.
Da se ne radi o troškovno bezazlenom procesu govori iskustvo drugih država koje su na tu stavku u prosjeku trošile 0,5 posto BDP-a. U tom bi slučaju tehnička prilagodba Hrvatsku stajala vrtoglavih 1,85 milijardi kuna, piše Poslovni.hr. Krajem prošle godine na sjednici Nacionalnog vijeća za uvođenje eura ustrojen je Upravljački odbor i šest Koordinacijskih odbora za uvođenje eura. Njihova je zadaća da u svom području koordiniraju izradu i provedbu akcijskog plana. Financijski dio ove priče pokrivaju dva odbora: odbor za prilagodbu financijskog sustava te odbor za zamjenu gotovog novca.
Odbor za prilagodbu financijskog sustava zadužen je za pripremu financijskih institucija za primjenu pravila o dvojnom iskazivanju cijena, prilagodbu njihovih informatičkih sustava za uvođenje eura, zatim konverziju vrijednosti depozita, kredita, dionica, obveznica i udjela u investicijskim i mirovinskim fondovima iz kuna u euro te aktivnosti u dijelu sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma. Akcijskim planom će se predvidjeti i provođenje ankete sa svim sudionicima financijskog sustava, a koja će imati za cilj procijeniti ukupne troškove. Bitno je napomenuti da ti troškovi neće ići na teret potrošača, već će ih snositi financijske institucije.
Odbor za zamjenu gotovog novca zadužen je za uspostavu suradnje među glavnim sudionicima u postupku opskrbe gospodarstva i građana novčanicama i kovanicama eura te povlačenja kune iz optjecaja, poručuju iz HNB-a koji će biti odgovoran za nabavu euronovčanica i izradu eurokovanica. Novčanice će posuditi, a vratit će ih kroz proizvodnju povećanih količina u narednim godinama. Kovanice će izraditi Hrvatski novčarski zavod.
Naime, za razliku od novčanica koje su jednake u svim članicama eurozone, svaka članica EU-a prilikom uvođenja eura ima mogućnost na naličju kovanica – za svih osam apoena – predstaviti svoja nacionalna likovna rješenja, a Hrvatska je odlučila iskoristiti tu mogućnost. Sam postupak zamjene gotovog novca kune u euro za građane će biti besplatan.
Da se radi o velikom poslu samo što se tiče bankomata i POS uređaja svjedoči podatak HNB-a da je krajem 2020. u zemlji bilo instalirano 4896 bankomata i 107.654 POS uređaja.