Već 25 godina prvog proljetnog vikenda u godini u Hrvatskoj se obilježava Dan narcisa, akcija usmjerena je na ukazivanje važnosti ranog otkrivanja raka dojke.
Ove godine zbog epidemiološke situacije u mnogim gradovima, pa tako i u Vinkovcima, izostala su javna okupljanja, ali nije izostala medijska pozornost koja se posvećuje ovom velikom javnozdravstvenom problemu.
Prema posljednjim podacima iz 2018., u Hrvatskoj je registrirano 2845 žena s novootkrivenim karcinomom dojke, dok ih je u 2019. od te bolesti umrlo 752. Dok se incidencija zadnjih pet godina drži iznad 2700, smrtnost pada. Od 2016. do 2019 smrtnost je pala oko 25 posto, ističu u Hrvatskoj ligi protiv raka.
Najčešće obolijevaju žene iznad 50 godine života, iako ni žene u mlađoj dobi nisu pošteđene ove opake bolesti. Broj umrlih žena svakako se mora smanjivati zato što su danas mogućnosti izlječenja izvrsne i samo ih treba iskoristiti ranim otkrivanjem bolesti. Trećina oboljelih umire radi otkrivanja bolesti u uznapredovaloj fazi, stoga je od iznimne važnosti prevencija i rana dijagnoza, kada su mogućnosti za izlječenje jako velike.
S tim ciljem ovoga ožujka započeo je 7. ciklus pozivanja u Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke koji će trajati od 2021. do 2023. godine. Pozivaju se žene u dobi 50-69 godina rođene 1952.-1971. godine, koje će, kao i dosadašnjih godina dobiti na kućnu adresu kuvertu s pozivnim pismom, kupovnicom i edukativnom brošurom.
A kako ističu u Ligi protiv raka Vinkovci, Klubu žena liječenih na dojci “Una” niti jedna pretraga nije sto posto sigurna i zato ih treba kombinirati. Uz nacionalni program, kažu, prevenciju je potrebno provoditi i ranije i na druge načine. Već od 20 godine tzv. samopregledom i kasnije odlascima na kliničke preglede kod liječnika, a iza 30 godine ultrazvučnim pregledima dojki, a žene koje u obitelji imaju ili su imale oboljele od karcinoma dojke, moraju to činiti i ranije.