Nakon današnje objave Stožera o popuštanju mjera ugostitelji su ostali prilično razočarani. Predstavnici hrvatskih ugostiteljskih udruga napominju kako nije u redu što Nacionalni stožer donosi različite odluke za različite vrste ugostiteljskih objekata i to je “segregacija” struke, čega nema nigdje u Europi.
“Žao nam je što su odluke takve da se neće moći otvoriti i raditi i u unutrašnjosti cafe-barova i što se time iznova čini razlika između restorana i kafića. Pokušali smo sve – argumentirati i objasniti stožeru da i kafići mogu raditi unutra uz pridržavanje mjera – ali, eto, nije bilo moguće”, rekla je za Hinu predsjednica Nacionalne udruge ugostitelja (NUU) Jelena Tabak.
Smatra da se time nastavlja nepravda prema ugostiteljima u cijeloj zemlji i da nikome nije dovoljno samo raditi na terasama, pa ni na dalmatinskim ‘štekatima’, jer ni na Jadranu, kao ni u kontinentalnom dijelu zemlje vremenske prilike zadnjih tjedana nisu naklonjene za predug boravak vani.
Ni vlasnici restorana se ne vesele baš previše, jer, kako kaže, među njima postoji bojazan da će im s otvaranjem mogućnosti da rade i u unutra, biti ukinute naknade za fiksne troškove, bez čega, u situaciji kada su radili smanjeno ili nikako mjesecima i nemaju prihode, neće moći pripremiti kvalitetno objekte i ponudu što znači da će im opet biti otežano poslovanje.
“Sredina lipnja tj. 15. lipnja koji se sada najavljuje kao datum mogućeg otvaranja i unutrašnjosti kafića, ako brojke zaraze budu bar kao sada, je zapravo krajnje vrijeme za to otvaranje, iako nam i dalje nije jasno zašto mora biti tako ako su primjerice kafići spremni već odavno paziti koliko će ljudi sjediti unutra i da to ne budu veća okupljanja uz pjesmu, piće i slično”, ističe Tabak.
Da bi ugostiteljskim objektima koji poslužuju samo piće trebalo omogućiti rad na isti način kao i njihovim konkurentima smatra i Hrvatska udruga poslodavaca.
“Ne vidimo razloga da se uz dopuštanje privatnih okupljanja i svečanosti zabranjuje rad caffe-barovima koji ipak, za razliku od prethodno navedenih, imaju ograničen broj mjesta u svojim objektima i koji su pokazali i u dosadašnjoj krizi da poštuju sve propisane epidemiološke mjere zaštite”, kažu poslodavci.
HUP smatra da mjere pomoći gospodarstvu treba zadržati dok se god razina prihoda ne vrati na približnu razinu predpandemijskog razdoblja, upozoravajući da će bez obzira na mogućnost poslovanja, mnoge tvrtke tek za nekoliko mjeseci doći do svojih uobičajenih prihoda, pa je važno zauzdati mogućnost lančane nelikvidnosti.
To se, kako navode u HUP-u, ponajviše tiče mikro i malih poduzeća koja čine osnovu gospodarstva, napose jer su upravo ona najviše ugrožena privremenim zatvaranjem ili ograničenim poslovanjem zbog ovisnosti o svježem priljevu gotovog novca u poslovanju.