Zlatna plaketa „Grb grada Vinkovaca” za 2023. godinu Udruzi Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije dodijeljena je za ustrajno promicanje uloge žena u Domovinskom ratu, jačanje kulturnog identiteta i očuvanje kulturne baštine
Udruga Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije osnovana je 2010. godine i u listopadu će obilježiti 13 godina aktivnog rada. Udruga je osnovana u Vukovaru, a ubrzo je sjedište premješteno u Vinkovce. Osnovana s ciljem isticanja uloge žene u Domovinskom ratu, ova udruga trenutačno ima 54 članice koje dolaze iz raznih postrojbi. Imaju i nekoliko muških članova, koji se sve više pridružuju u humanitarnim i ostalim akcijama, a tu su i članovi obitelji i prijatelji koji pružaju pomoć i podršku.
Temeljna zadaća udruge, ističu, je štititi dignitet Domovinskog rata. Bave se prikupljanjem podataka i dokumentacije o ženama braniteljicama, organiziraju okrugle stolove, tribine, promocije knjiga, projekcije filmova i izložbe na temu Domovinskog rata, objavljuju publikacije iz područja svoga djelovanja te rade na humanitarnim projektima.
„Danas se ponajprije bavimo pružanjem psihosocijalne pomoći kroz zajednička i individualna savjetovanja te izradom zlatoveza na tradicijski način sa starinskim motivima”, ističe predsjednica Ljiljana Poje.
Tako se veteranke već nekoliko godina okupljaju na radionicama „Zlatne ruke” gdje izrađuju rukotvorine i zlatovez. Te su radionice, ističu, rekreativna aktivnost, ali su važne i za psihosocijalnu rehabilitaciju veteranki jer imaju mjesto za razgovor i druženje, mjesto gdje zbog zaposlenih ruku nemaju vremena za razmišljanje o vlastitim problemima.
A svoje radove, zajedno s ratnim fotografijama, veteranke prezentiraju na izložbama pod nazivom „Ratnice čuvarice kulturne baštine” diljem Hrvatske i Europe te su do sada izlagale u Londonu, Beču, Splitu, Zagrebu, Tomislavgradu, Vinkovcima… Također, udruga je sudjelovala i na Svjetskom kongresu nematerijalne kulturne baštine u Mimari u Zagrebu te je organizirala dvodnevne radionice izrade zlatoveza u Etnografskom muzeju u Zagrebu.
„U suradnji sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan Hrvatske nastavljamo s kontaktima s veleposlanstvima diljem Europe s ciljem promoviranja našega rada, udruge, vrijednosti Domovinskog rata i hrvatske nematerijalne kulturne baštine. Tako da nakon Londona i Beča, sada imamo dogovorene još dvije izložbe, u listopadu u Bukureštu i u studenom u Berlinu, a u razgovorima smo za Budimpeštu, Prag i Bratislavu. U Hrvatskoj naša sljedeća izložba je u rujnu u pulskoj Areni”, ističe Ljiljana Poje.
U svim aktivnostima, kaže, veteranke imaju i potporu Grada Vinkovaca, a pokazuje to i priznanje koje su dobile.
„Čast nam je i raduje nas ovo priznanje. Ono je nama još jedan pokazatelj da dobro radimo i da trebamo ustrajati i raditi i dalje, pronositi našu kulturu i ljude osvješćivati o Domovinskom ratu. Mi smo pokazale da nam život nije stao ’91. nego da sada radimo na dobrobit svih građana, a ne samo braniteljske populacije, a s našim aktivnostima gdje god idemo promičemo i Vinkovce i Vukovarsko-srijemsku županiju”, ističe Ljiljana Poje.