Alergije se danas nazivaju modernom bolešću jer su u primjetnom porastu, a i zbog toga što značajno narušavaju kvalitetu života oboljelih. Alergeni koji kod određenih osoba izazivaju reakcije različiti su, a među najčešćima su peludi biljaka.
Kada je riječ o alergiji na peludi biljaka najčešća je asocijacija ambrozija, koja počinje cvjetati u srpnju i cvjetanje traje do studenoga, a vrlo je jak i rasprostranjen alergen, Međutim, ovisno o biljkama na čiju su pelud alergični, mnogi probleme počinju osjećati već krajem veljače jer se tada pojavljuje pelud lijeske, johe, čempresa / borova i jasena.
Potvrđuju to i rezultati aerobioloških mjerenja za grad Vinkovce. Tako analiza za razdoblje od 27. veljače do 3. ožujka na području grada pokazuje nisku koncentraciju peludi lijeske s prognozom pada za ovaj tjedan i nisku koncentraciju peludi johe, čempresa / borova i jasena s prognozom zadržavanja na toj razini za ovaj tjedan.
Nažalost, i ta niska koncentracija kod alergičara može izazvati simptome, a kako to izgleda kada se od najranije dobi boriš s ovom bolešću ispričale su nam desetogodišnja Lucija i njezina mama Klara Perak.
“Od najranije dobi Luciji je stalno curio nos. Išli smo radi toga liječniku pa je bio jedan sirup, drugi sirup, antibiotici, međutim, ništa nije imalo učinka. Radili su joj i briseve nosa zbog sumnje na neke bakterijske infekcije, ali ni to nije bilo u pitanju. Na kraju smo došli do testa na alergiju preko krvi, a onda i preko kože i pokazalo se da je alergična na pelud, najviše na ambroziju i brezu, te na grinje i mačju dlaku“, ističe Klara Perak.
Nakon što su saznali dijagnozu, kaže, sve je bilo puno lakše jer je Lucija dobila adekvatnu terapiju, ali život s alergijom nije nimalo jednostavan.
“Lucija sada svaki dan koristi ujutro i navečer inhaler Flixotide, a prema potrebi i Ventolin s kojim je zbog izraženih simptoma krenula unazad dva, tri tjedna kao i s antihistaminik sirupom i ispiranjem nosa fiziološkom otopinom. Uglavnom pratimo alergijski kalendar pa već znamo kada što možemo očekivati“, ističe Klara Perak.
Lucijini simptomi su curenje, začepljenost i otežano disanje kroz nos, škakljanje u grlu i kašalj. Neugodne su to poteškoće koje su, s obzirom na peludni kalendar, prisutne veliki dio godine, ali to Luciju ne sprječava da bude aktivna.
“Jako me smeta kašalj kao i curenje nosa jer moram jako često ispuhati nos pa u svakoj jakni imam paket maramica. Volim sport i treniram odbojku i plivanje, a kod kuće se bavim gimnastikom. Nekada, kada me uhvati alergija, malo mi je teže trenirati. Ponekad mi je teško što sam alergičar. Najgore mi je u ljeto kada dođe ambrozija, a najbolje mi je negdje u dvanaestom mjesecu kada prestanu alergije. Onda je i Božić i sve bude super, osim jedne godine kada su mama i tata unijeli slamu pod bor pa sam počela kašljati i kihati od prašine iz slame“, rekla nam je Lucija Perak.