U osnovnim školama sve je više učenika s teškoćama koji pohađaju posebni program za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnog života i rada. Taj program pohađaju sve do 21. godine, a tada su roditelji na mukama gdje smjestiti svoju djecu dok su oni na poslu. Županija je to prepoznala pa je otvorila potreban centar koji uz poludnevni boravak kao javna ustanova socijalne skrbi nudi pružanje socijalnih usluga djeci s teškoćama u razvoji i odraslim osobama s tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim ili mentalnim oštećenjima.
Centar za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije danas je proslavio drugu godišnjicu rada. A kako drugačije prikazati što se sve radilo kroz proteklo vrijeme nego prigodnim programom uz predstavu naziva „Božić djeda Martina“ koju su korisnici samostalno izveli. Svatko je imao svoju ulogu koju su najbolje što su mogli prenijeli publici. Dvorana Gradske knjižnice i čitaonice bila je puna ljudi koje su im najveća podrška u dosadašnjem životu, roditelja i prijatelja. Nagradili su ih velikim pljeskom, onako kako i treba. Bilo je tu i rukotvorina, svojevrsni sajam te staklenka u koju se mogla ubaciti i poneka donacija.
Ravnateljica Nikolina Beljo osvrnula se na razdoblje od otvorenja te iskazala zadovoljstvo kad je u pitanju rad centra. „Zadovoljstvo mi je što su korisnici našeg poludnevnog boravka uspjeli pripremiti predstavu i program te prikazati radove koje rade u poludnevnom boravku. Ti su radovi istodobno i priprema za život izvan njihove uže obitelji“, kazala je.
Činjenicu da su korisnici, a i njihove obitelji zadovoljni pruženim uslugama svjedoče pozitivne povratne informacije. „Stavili smo naglasak na roditelje djece s teškoćama i cijelu obitelj. Mislimo da je to dosad bilo jako zanemareno te je naš prvotni odaziv i više nego odličan i pokazuje pozitivne učinke. Roditelji pokazuju da im je potrebna posebna određena briga za njih kao roditelje, ali i za cijelu obitelj“, istaknula je ravnateljica.
Iako su vrlo mlada javna ustanova, njihove usluge prepoznali su oni kojima su najpotrebnije i u vrlo kratkom roku popunili prostor za koji su vjerovali da će im biti dovoljan. „U situaciji smo da imamo premalo prostora, a imamo previše zahtjeva korisnika. Nismo se nadali tolikom broju. To ustvari pokazuje kako je potreba veća od one koja je bila očekivana u samom početku. Ali zajedno sa Županijom radimo na tome da centar dobije svoj novi prostor, odnosno da idemo u izgradnju zgrade dovoljno velikoj da uspijemo pružiti usluge svim potrebitim korisnicima“, optimistična je Beljo.
Savršena je ovo prilika da se iznesu okvirni planovi za naredno razdoblje. Blagodati Europske unije trebaju se iskoristiti, a tako razmišljaju i u Centru te u tome smjeru naginju u svome radu. Navode da se ne žele zadržati na onome što je zakonom i pravilnicima određeno nego da razmišljaju i o inovativnim socijalnim uslugama, novim pristupima i terapijskim postupcima. Ipak je svaki korisnik posebna jedinka s svojim posebnim potrebama te je cilj ponuditi što više programa u koji bi se mogli uklopiti.