Analizom pokazatelja stanja sigurnosti možemo zaključiti kako je stanje sigurnosti na području Vukovarsko-srijemske županije dobro. Pri procijeni stanja sigurnosti u obzir se uzima više pokazatelja, između ostalog, stanje kriminaliteta, javnog reda i mira, stanje na državnoj granici, sigurnost u prometu, organizacijska i taktička spremnost i sposobnost policije da promptno reagira i sanira bilo koji događaj koji stvara ugrozu stanju sigurnosti, kao i broj policijskih službenika ustrojstveno raspoređen na određenom području.
Svaki od promatranih pokazatelja je na zadovoljavajućoj razini, kao i stanje kriminaliteta, koje je građanima, najčešće, važan čimbenik pri percepciji subjektivnog osjećaja vlastite sigurnosti u društvenoj zajednici. Unazad nekoliko godina bilježi se trend smanjenja ukupnog broja kaznenih djela, koji se nastavio i u 2019. godini te je zabilježeno 1698 različitih kaznenih djela(1654 u 2018. godini).
Razriješenost kaznenih djela na dobroj je razini i iznosi 73%, što je pozitivan pokazatelj učinkovitosti policijskih službenika PU vukovarsko-srijemske. U ukupnoj brojci kaznenih djela, dominiraju kaznena djela općeg kriminaliteta, posebice imovinska kaznena djela-krađe, teške krađe i posebice kvalificirani oblik teške krađe provaljivanjem i savladavanjem prepreka. Na području PU vukovarsko-srijemske u 2019. godini zabilježeno je 235 teških krađa, i to najviše na području Vinkovaca, Vukovara pa potom Županje.
I broj razbojništava se kontinuirano smanjuje, a u 2019. godini dogodila su se četiri razbojništava, što je sigurnosno zanemariv broj, usporedimo li ga s podatkom iz 2018. godine kada je zabilježeno 11 razbojništava ili pak s 2010., 2012. i 2013. godinom kada je na području PU vukovarsko srijemske zabilježeno 31 kazneno djelo razbojništva. Gospodarski kriminalitet bilježi blagi porast broja kaznenih djela.
Tijekom 2019. godine provedeno je nekoliko opsežnih i složenih kriminalističkih istraživanja u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta što je rezultiralo detektiranjem 17 kaznenih djela tzv. „pranja novca“. Zahvaćanje tzv. „tamne brojke“ nesporno je prisutno u radu policije posebice u domeni zlouporabe opojnih droga. Tako u 2019. godini bilježimo 198 kaznenih djela zlouporabe opojnih droga te 190 prekršaja nezakonitog posjedovanja opojnih droga i psihotropnih tvari, što je također statistički porast u odnosu na prethodne dvije godine i svjedoči o intenzivnom radu policijskih službenika na prevenciji zlouporabe opojnih droga (2017-124, 2018. godina-167 prekršaja).
U pogledu kaznenih djela počinjenih na štetu mladeži i obitelji u 2019. godini zabilježili smo povećanje od 9% u odnosu na 2018. godinu, dok u maloljetničkoj delinkvenciji odnosno u djelima koja su počinila djeca i mladi bilježimo povećanje broja kaznenih djela od 70 zabilježenih u 2018. godini na 114 kaznena djela zabilježenih u 2019. godini.
U proljeće 2019. godine unutar Službe kriminalističke policije ustrojen je novi odjel, Kibernetičko-obavještajni odjel, u kojem su policijski službenici, stručni i educirani u načinima praćenja suvremenih medija i društvenih mreža, specijalizirani za razotkrivanje kaznenih djela počinjenih putem računala i računalnih mreža. Zlouporaba tuđih osobnih podataka, neovlašteno korištenje tuđih bankovnih kartica, objavljivanje neprimjerenih i uvredljivih sadržaja o drugim osobama pod lažnim korisničkim imenom samo su neka od 29 kaznenih djela koja su policijski službenici kibernetičkog odjela detektirali u samo nekoliko mjeseci rada.