Ministarstvo poljoprivrede i Večernji list deveti put biraju OPG „Zlata vrijedan” – najbolji OPG u Hrvatskoj. Svaku županiju te Grad Zagreb u ovom izboru predstavlja po jedan OPG, a tu je još i kategorija najbolje mlade nade u poljoprivredi u kojoj su predstavljeni poljoprivrednici tri županije – Vukovarsko-srijemske, Splitsko-dalmatinske i Krapinsko-zagorske.
Nakon što su predstavljeni svi ovogodišnji finalisti izbora za najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo – Zlata vrijedan, otvorene su i telefonske linije kako bi čitatelji mogli odabrati koji je poljoprivredni proizvođač bio najbolji i tako odabrati tko će od njih dobiti nagradu. Uz građane, najbolje će birati i stručni žiri.
Uz naziv svakoga od 21 finalista koji se natječaju za deveti Agro Oskar te tri najbolje mlade nade u poljoprivredi na stranici Večernjeg lista objavljen je broj telefona na koji možete dati svoj glas za nominiranog, a glasovanje traje od 25. kolovoza do 1. rujna. OPG koji osvoji najviše glasova dobit će nagradu u iznosu od pet tisuća kuna, e-pretplatu na Večernji list i mobitel, a to će biti poznato 2. rujna na svečanoj završnici projekta na imanju “Moslavačka priča” u Maloj Ludini gdje će biti proglašena i tri najbolja obiteljska poljoprivredna gospodarstva po izboru žirija koji odlučuje i o najboljoj mladoj nadi.
Prvoplasirani OPG prema izboru žirija osvaja 30 tisuća, drugoplasirani 20 tisuća, a trećeplasirani 10 tisuća kuna, kao i mlada nada.
Vukovarsko-srijemska županija ove godine ima dva predstavnika. To su Ivan Knežević iz Šiškovaca te Ivan Spajić iz Vrbanje koji se natječe u kategoriji mlade nade.
Ivan Knežević, svojedobno najtrofejniji pčelar u Hrvatskoj, vlasnik je prvog Muzeja pčelarstva u ovom dijelu Europe. Muzej je kruna obiteljske medne priče Kneževića započete prije više od 100 godina, a zajedničkim su snagama dosad osvojili čak 38 pehara za prva mjesta na raznim ocjenjivanjima meda u Hrvatskoj i inozemstvu.
Imaju više od šest stotina košnica, a u svakoj je oko 70.000 pčela, ukupno oko 50 milijuna radilica. Ovu će godinu završiti s više od 30 tona meda.
Drugi naš predstavnik je Ivan Spajić, 23-godišnji vlasnik farme junadi, prasadi, rasplodnih krmača, ovaca i koza iz Vrbanje, prije samo tri mjeseca u Otoku je otvorio svoju prvu mesnicu kroz koju plasira sve što proizvede. Vlasnik obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva je od prije pet godina, otkako je završio srednju školu za mesara, a uskoro planira otvoriti i farmu pilića te klaonicu za njih, čije će meso također prodavati u svojoj mesnici.
Hranu za životinje obitelj Spajić, svi redom povratnici iz Njemačke, dijelom sami proizvode, na 17 hektara zemlje, a umjesto industrijskih gnojiva, za njive koriste stajnjak, samo od ovaca imaju ga 60-70 tona.