Prošle su već dvije i pol godine otkako je Spačvu d.d. preuzela tvrtka Pervanovo Invest AB švedsko-hrvatskog poduzetnika Darka Pervana. O proteklog poslovnoj godini jednog od najstabilnijih proizvodnih poslodavaca na području naše županije razgovarali smo s predsjednikom Uprave Bjelin Spačva d.o.o. Vladimirom Batakovićem.
Veliki pad građevinskog sektora na zapadu utjecao je na segment prodaje podova koji je usko vezan uz građevinu. „Prethodna godina bila je itekako izazovna. Promjena klime i cijene električne energije i plina utjecale su na cijene bioenergenata u 2023. koje su značajno niže u odnosu na godinu prije. Furnirski biznis je i dalje profitabilan i kao takav bio je i tijekom cijele 2023. godine”, rekao je predsjednik uprave.
Stabilizirala se cijena energenata i sirovine koje su unatoč pritiscima na cijene finalnih proizvoda ostali na razini 2022. godine. Bataković je istaknuo kako će ukupni prihodi Bjelin Spačve d.o.o. završno sa zadnjim danom prošle godine biti na razini od 42 milijuna eura što je smanjenje od 12 posto u odnosu na već spomenutu 2022.
Hrvatske šume donijele su odluku o raspodjeli trupaca za prerađivače i proizvođače koje će se u ovoj godini prodavati po povlaštenim cijenama u odnosu na one koje su na tržištu. Prema takvoj odluci vinkovčakoj drvoprerađivačkoj tvrtki pripast će 50,8 tisuća kubika trupaca i s tim količinama Bjelin Spačva je na drugom mjestu pojedinačnih kupaca.
„Suradnja s Hrvatskim šumama je na najvišoj mogućoj profesionalnoj razini. Korektni odnosi s obje strane, maksimalno uvažavanje i što je najbitnije osjećaj odgovornosti u smislu zadržavanja i raspodjele sirovina našim lokalnim drvoprerađivačima. To dovodi do povećanja naših proizvodnih kapaciteta kao i novih radnih mjesta”, poručuje predsjednik uprave Vladimir Bataković.
Sigurni su kako će i u ovoj novonastaloj situaciji, a pri tome se misli na pad potražnje i smanjenje cijene gotovih proizvoda koje itekako utječu na poslovanje Bjelin Spačve, Hrvatske šume imati razumijevanja i uz određene mjere pomoći da se za ovu godinu drvni sektor održi stabilnim.
Ono što treba istaknuti kad su u pitanju nova postrojenja je kako je u prošloj godini uloženo 20 milijuna eura u novu zgradu furnira, nove strojeve u finalnoj proizvodnji, a plan je bio u budućem razdoblju (2024.-2028.) investirati još 50 milijuna eura u nova postrojenja i proizvodne hale furnira i pilane.
„Nažalost, sva ulaganja koja smo planirali u narednom razdoblju morat ćemo odgoditi do trenutka oporavka građevinskog sektora uz koji smo poslovno najviše vezani. Od ove godine očekujemo kako ćemo ostvariti bolji rezultat nego u 2023. uz oporavak sektora podova krajem godine. Planirani prihodi su na razini od 2022. oko 48 milijuna eura, a ne očekujemo promjenu inputa, osim smanjenje cijene energenata”, zaključio je Vladimir Bataković.