Danas je Uskrs, najveći kršćanski blagdan, stoga smo provjerili o kakvim su običajima pisale kolege 1993. godine u 13. broju Vinkovačkog lista. Tako su rekli kako je uz ovaj blagdan vezano niz narodnih običaja.
Vjerski sadržaji isprepleteni su s običajima slavljenja proljeća, a Uskrs oslobađa čovjeka iz smrti, kao što jaje simbolizira rađanje, odnosno stvaranje živog iz neživa. Jaja, pisanice, taj središnji simbol Uskrsa, dar je koji u mnogim krajevima Hrvatske djevojka poklanja momku s jasnom porukom oslikanoj na pisanici.
Naravno da su osim pisanica karakteristični i motivi zečića i pilića, koje povezuju s buđenjem prirode. Uskrsni običaji počinju od Cvjetnice kad vjernici odlaze u crkvu da blagoslove grančice maslina.
Nadalje, kažu kako je za Veliki četvrtak vezan uskrsni običaj pranja nogu dvanaestorici muškaraca, koji simboliziraju dvanaest apostola na posljednjoj večeri. Uvriježeno je vjerovanje kako se na Veliki petak, dok je Kristovo tijelo u grobu, ne smije dirati zemlja, jer bi se u protivnom ranila. Na Veliku subotu hranu nose u crkvu na blagoslov jela, što je svima poznata tradicija.
Slavonski je običaj da se na jutarnju misu nose u košari jelo na posvećenje: kuhana šunka, kuhana jaja, sir, okrugli kruh ili pletenica od kruha, mladi luk, malo soli, a košara je pokrivena izvezenim ručnikom ili tabletićem.