Komarci su mali dvokrilni kukci koji žive u svim krajevima svijeta. Više od 3000 vrsta nastanjuje raznolika područja, od vrućih tropskih do hladnih sjevernih predjela. Već neko vrijeme kod nas traje borba protiv komaraca, a od iznimne važnosti, za normalan život i barem malo slobode od komaraca, je pravovremeno tretiranje ovih dosadnih napasnika.
Kišni svibanj samo je potaknuo najezdu najomraženijih kukaca i nadamo se kako će trenutna zaprašivanja biti od neke koristi.
U Hrvatskoj je dosad pronađeno 50-ak vrsta komaraca, a najzastupljeniji su oko vodenih i močvarnih područja. Prije 28 godina u Vinkovačkom listu naišli smo na zanimljiv članak o komarcima pod simpatičnim nazivom „Oprez, komarci grizu!”. Boravak na otvorenom u večernjim satima postao je nemoguć, a krvoločni komarci raspoređeni u mini jatima napadaju sve što je u pokretu. U to ratno doba 1993. godine tretiranje komaraca i općenito insekata iz zraka nije bilo moguće jer letovi iznad Vukovarsko-srijemske županije nisu bili baš preporučljivi.
Tada je postojao jedan jedini način obrane od komaraca, a to je da se svaki građanin trebao štititi sam, kako znaju i umiju, piše na desetoj stranici Vinkovačkog lista 1993. godine.
„Da li mazanjem i zaprašivanjem popularnim Autanom ili nekim od novijih sredstava zaštite koja se mogu naći na tržištu ili mirisom stabljike i lišća rajčice od čega, navodno, komarci bježe, stoga i preporučujemo kao efikasan domaći lijek protiv ovih insekata, ili je jednostavnije ostajati u svojim kućama s otvorenim prozorima, ali samo u slučaju da je na njima gusta mreža”, stoji u 31. broju Vinkovačkog lista te ratne godine. Skoro pa isto vrijedi i 28 godina poslije samo što ima manje prirodnih domaćih lijekova, a više rashladnih klima uređaja ispod kojih su ljetni mjeseci i visoke temperature podnošljivije te kemijskih sredstava kao preporuka za kukce koji nam piju krv. I u doslovnom i u prenesenom značenju. Ne preostaje nam ništa drugo, nego čekati učinke zaprašivanja iz zraka koje se provode diljem našeg grada i naše županije.