Slovenski pioniri elektronske glazbe i video umjetnosti Borghesia se vraćaju sa novim studijskim albumom Proti kapitulaciji. Album je izašao danas, u utorak, 23. listopada 2018. za izdavačku kuću Moonlee Records u CD formatu, u digitalnom obliku na svim streaming platformama te na Bandcampu kao free download. U prosincu izlazi još i kao dupla vinilna ploča.
Novi album Borghesie donosi nam poeziju Srečka Kosovela kao retrofuturistički industrial art rock ep, koji stilski uspješno pluta između nekakvog alternativnog soundtracka “Blade Runnera”, zagušljivim ambientom britanskih Coil, melankolije berlinskog razdoblja Davida Bowieja i direktnošću Nine Inch Nails.
Na novom albumu je Borghesia uglasbila 12 pjesama Srečka Kosovela (1904-1926), kraškog “Nikole Tesle modernističke poezije”, koji se u svom kratkom ali plodonosnom životu razvio u jednog od lucidnijih kritika tadašnje europske politike. Bio je poet, koji je prije Burroughsa izmislio cut up tehniku i prije Bowieja napisao pjesmu “Heroes”. I skoro sto godina nakon smrti, njegove su pjesme i dalje aktualne, a sada i ponovo oživljene u glazbi Borghesie.
Album “Proti kapitulaciji” je snimio, producirao, miksao i masterizirao Aldo Ivančič. Pored njega Borghesiu na ovom albumu tvore vokalisti Dario Seraval, Ivo Poderžaj i Irena Tomažin Zagoričnik, vokalistica i basistica Jelena Rusjan, te gitaristi Sašo Benko i Andraž Mazi. Vizualni izgled albuma je rad mladog svestranog slovenskog umjetnika Mateja Stupice, dok će se za vizuelnu nadogranju njihovih koncertnih nastupa pobrinuti tandem Boštjan Čadež i Lina Rica.
Borghesia će novi album predstaviti i na dva promocijska koncerta:
30.10.2018 (utorak) u 21h – Kranj, Prešernovo gledališče Kranj // FB event // ulaznice
02.11.2018 (petak) u 20h – Ljubljana, Stara mestna elektrarna // FB event // ulaznice
“Protiv kapitulacije umjetnosti, radoznalosti, jednakosti, solidarnosti, zadirkivanja, različitosti, iznenađenja, suosjećaja, neprilagođenosti, spontanosti, civilnog društva, utopije, dvojbe, snova, slobode, strasti, empatije, buntovništva i kritičke misli…” (Borghesia)