Blokirani i ovršeni građani, odnosno oni koji imaju otvoren zaštićeni račun, neće dobiti božićnice, osim ako im njihov poslodavac ne izađe u susret. To su, recimo, učinili u Ministarstvo unutarnjih poslova pa tako svi koji rade u policiji i imaju takav problem mogu svoje božićnice podići u gotovini na blagajni, a takvu mogućnost imaju i zaposleni u sustavu obrazovanja. Podsjetimo, sukladno s odredbom članka 172. Ovršnog zakona, kojom su propisana izuzeća od ovrhe, primanje po osnovi božićnice nije primanje za koje je propisano da je izuzeto od ovrhe te se slijedom toga ono ne isplaćuje na poseban račun ovršenika, odnosno zaštićeni račun.
Međutim, odredbom članka 82. konačnog prijedloga novog Ovršnog zakona, objavljenog na web-stranici Vlade Republike Hrvatske, i božićnica je propisana kao primanje izuzeto od ovrhe te će se ona, nakon stupanja na snagu navedenog zakona, moći isplaćivati na poseban račun ovršenika. Naime, novim Ovršnim zakonom koji je Vlada poslala u treće saborsko čitanje, trebao bi se proširiti krug primanja izuzetih od ovrhe, pa tu ulaze i božićnica, uskrsnica, regres i ostale novčane prigodne nagrade za rezultate rada, a novina je da je od ovrhe izuzet i topli obrok.
Nažalost, dok su se državne tvrtke snašle kako ipak svojim ovršenim radnicima dati božićnicu, mnogi zaposleni u privatnom sektoru neće je dobiti. “Ovršeno je oko 260.000 ljudi i poslodavci im žele dati novac, no sve ode na nezaštićeni račun. Trenutno to nije moguće jer nema zakonske osnove” ističe za Glas Slavonije Danijel Galović, predsjednik Mreže potrošača Hrvatske i udruge Ovršni ustanak.