Već drugu godinu zaredom turistička sezona prolazi u sjeni pandemije. Umjesto mora, sunca i plaže, presudna je epidemiološka situacija i broj procijepljenih od COVID-19, a korona ogroman utjecaj ima i na sezonske radnike. Iz Slavonije je prije stizalo oko 50 posto sezonaca, no danas je situacija potpuno drugačija.
Iako će zbog epidemiološke situacija sezona i sezonsko zapošljavanje u Hrvatskoj kasniti u odnosu na “normalne” godine, u Hrvatskoj gospodarskoj komori izražavaju optimizam i napominju kako bi pojačano cijepljenje moglo utjecati na to da ćemo do kraja 2021. doći do razine prihoda od 60 posto u odnosu prema 2019. Međutim, izazovi za poslodavce i stalne i sezonske radnike i dalje su tu. Kakav je odnos potreba poslodavaca za sezoncima i potrebe sezonaca za poslom govori podatak da ove godine na jedan oglas u prosjeku stigne 20 prijava, a lani je to bilo 15 prijava po oglasu. Prema oglasima iz prva tri mjeseca najviše se traže konobari, kuhari i pomoćni kuhar, potom pizza majstori, recepcionari i spremačice.
S obzirom da je ovo jedna od najaktualnijih tema posljednjih dana i tjedana, provjerili smo kakva je situacija u našemu gradu iz kojega je svako ljeto stizao popriličan broj sezonaca. Kako smo dobili podatke iz evidencije područnog ureda Vinkovci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, do kraja svibnja 2021. godine ukupno je na sezonskim poslovima zaposleno 214 osoba. Sezona se tek zahuktava, pa je za očekivati kako će ih biti i više, no podaci su jasni – sezonaca je svake godine sve manje. Tako je prošle godine sezonski bila zaposlena 501 osoba, 2019. godine 1.119 osoba, godinu prije njih 1.321, a 2017. godine imali smo 1.475 sezonaca.
Pandemija je utjecala i na smanjenu potražnju. Poslodavci, oni koji su uspjeli preživjeti pandemiju, jednostavno su još uvijek oprezni, ali su im i smanjenje mogućnosti te potrebe. 2020. godine ukupno je traženo 18.380 radnika, od čega 122 radnika u područnom uredu Vinkovci. Koliko je opala potražnja najviše govori činjenica da je prije četiri godine traženo čak 40.409 radnika, od čega 369 radnika u područnom uredu Vinkovci. To je pad od čak 55 posto u tri godine, odnosno gotovo 75 posto u Vinkovcima. 2019. godine traženo je 31.547 radnika, 406 radnika u našem gradu, dok se u 2018. godine tražilo njih 38.258, od čega 548 u Vinkovcima. U prvih pet mjeseci ove godine ukupno je traženo 18.218 radnika za rad na sezonskim poslovima, od čega 21 u vinkovačkom područnom uredu.
Zanimljivo je spomenuti kako je ove godine u područnom uredu Vinkovci najviše oglasa objavljeno u djelatnosti javne uprave i obrane; obvezno socijalne osiguranje. Slijedi ju prerađivačka industrija, zatim opskrba vodom i administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti, trgovina te stručne i znanstvene djelatnosti i obrazovanje. Trend je, što se tiče djelatnosti, kroz godine varirao, a uz spomenute tu su još bile i poljoprivreda, građevinarstvo te smještaj i hrana za koje ove godine još uvijek nije objavljen niti jedan oglas.
Kako su nam rekli, postotak nezaposlenih osoba zainteresiranih za rad na sezonskim poslovima u odnosu na broj nezaposlenih osoba u evidenciji u područnom uredu Vinkovci je 2017. i 2018. godine iznosio oko 10%. Tijekom 2019., 2020. i 2021. započelo se sa standardiziranim anketiranjem interesa za sezonsko zapošljavanje zapošljivih nezaposlenih osobe te je postotak približno isti, iako se zadnjih godina primjećuje kako broj zainteresiranih pada.