Strateški projekti VSŽ: Budućnost je u pametnoj poljoprivredi

|

Jedan od projekata od velikog značaja za Vukovarsko-srijemsku županiju, uključen u dodatak Razvojnom sporazumu za područje Slavonije, Baranje i Srijema, potpisan na 11. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, je i Panonski centar za primjenu digitalnih tehnologija.
Panonski centar za primjenu digitalnih tehnologija vrijedan je 35 milijuna kuna 
Razvojni sporazum za područje Slavonije, Baranje i Srijema obuhvatio je 38 razvojnih i strateških projekata koji će biti sufinancirani iz fondova EU, ukupne vrijednosti 10,7 milijardi kuna. Projekt Panonski centar za primjenu digitalnih tehnologija vrijedan 35.000.000,00 kuna, a 3. srpnja 2020. godine potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za izradu projektno-tehničke dokumentacije između Vukovarsko-srijemske županije i Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Vrijednost izrade dokumentacije je 580.195,00 kn, od čega su bespovratna sredstva 493.165,75 kn, a razliku će sufinancirati Vukovarsko-srijemska županija, koja je nositelj projekta i provodi ga u partnerstvu s Poljoprivredno-šumarskom školom Vinkovci i Razvojnom agencijom Vukovarsko-srijemske županije, kao stručnim suradnikom.
„Panonski centar će biti središte istraživačke infrastrukture Vukovarsko-srijemske županije, korištenjem suvremenih tehnoloških rješenja, automatiziranih strojeva – robota, satelita i bespilotnih letjelica, u svrhu postizanja veće efikasnosti poljoprivredne proizvodnje uz smanjenje negativnog utjecaja na okoliš i pozitivan utjecaj na društvo u cjelini. Izgradnjom Panonskog centra za primjenu digitalnih tehnologija stvorit će se preduvjeti za suradnju sa znanstveno-istraživačkim sektorom. Izgrađeni Centar koristit će se za javno obrazovanje organizirano u okviru nacionalnog obrazovnog sustava. Dio praktične nastave Poljoprivredno-šumarske škole Vinkovci provodit će se u Centru u što će biti uključeni i lokalni poljoprivrednici, tvrtke iz vodno-gospodarskog sektora, komunalnog sektora i sektora zaštite okoliša”, ističe Andrija Matić, pročelnik Upravnog opdjela za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije.
Za provođenje projekta na raspolaganju će biti 5 ha poljoprivrednog zemljišta
U sklopu Panonskog centra za primjenu digitalnih tehnologija na raspolaganju će biti i 5 ha poljoprivrednog zemljišta na kojima će se provoditi istraživanja i poboljšanja kvalitete tla (nivelacija, odvodnja, navodnjavanje, kondicioniranje, popravak fizike i kemije tla), a uključivat će i izgradnju plastenika u koje će biti implementirani moderni robotski sustavi za primjenu u zaštićenim prostorima. Sva testna polja biti će senzorima povezana s bespilotnim letjelicama, čime će se omogućiti istraživanje terena i dobiti pravovremena informacija o stanju tla i zasađenih kultura te omogućiti brzu reakciju i korekcije.
„Bez primjene modernih i novih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji, domaći poljoprivredni proizvođači jako teško će postati konkurentni na tržištu, te je potreban zaokret u načinu razmišljanja i korištenju raspoloživih resursa u poljoprivredi. Kako bi se ostvarili ciljevi EU Zelenog plana ključno je povećati važnost koja se pridaje zaštiti i obnovi prirodnih ekosustava, održivoj upotrebi resursa i boljem zdravlju ljudi, za što je potrebno promicati neophodnu digitalnu transformaciju i alate, te ulagati u njih, s obzirom da su ključni za omogućavanje promjena. Važno je osigurati da proizvođači, poduzeća, ali i svi ostali, imaju dostupne podatke i mogu razvijati instrumente za integraciju klimatskih promjena u svoje prakse upravljanja rizicima, a isto tako da zahvaljujući digitalizaciji, u svakom trenutku imamo sve informacije o svakom proizvodu i njegovim svojstvima, kao i o cjelokupnim prirodnim datostima – makroklimi, tlu i vodi, te time doprinosimo poboljšanju dostupnosti informacija”, ističe pročelnik Matić.
Istraživačka infrastruktura za Vukovarsko-srijemsku, ali i susjedne županije
Robotizacijom i uvođenjem inovacija u poljoprivrednoj proizvodnji, kaže Matić, utjecat će se na smanjenje ljudskog rada (što u nedostatku radne snage predstavlja probleme), ali i uporabe kemijskih sredstava čime će se smanjiti negativan utjecaj na okoliš. Konačni efekt je ekonomičnija proizvodnja i značajne uštede repromaterijala, rada ljudi i strojeva i uštede u potrošnji energije. Razvojem sustava upravljanja velikim i manjim sustavima navodnjavanja racionalizira se korištenje vode, a uspostavom sustava baze podataka omogućuje se prepoznavanje prilika, mogućnosti i opravdanosti ulaganja u održive izvore energije.
„Program Katastra krovova projekt je koji obuhvaća web baziranu platformu koja će pokazati energetski potencijal svih rezidencijalnih, komercijalnih i javnih zgrada na području Vukovarsko-srijemske županije. Izradit će se i Katastar zelenih površina čiji je cilj evidentiranje vegetacije, što će olakšati planiranje i upravljanje zelenim površinama, praćenje stanja istih i potrebne intervencije u svrhu poboljšanja. Planirano je prikupljanje prostornih podataka potrebnih za pravilno planiranje pojedinih proizvodnih operacija, ali i njihovo optimiziranje i nadzor nad provedenim te izrada novog digitalnog sustava upravljanja poljoprivrednim zemljištem i novi način boniranja istih. Naša vizija upravljanja prostornim podatcima jest i razvoj vlastitog know-howa za ovu namjenu, što je prilika da se angažira vlastito znanje i domaći stručnjaci kojih je sve manje na raspolaganju te smo taj trend odlučni promijeniti”, ističe Andrija Matić.
- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.