Povodom Svjetskog dana učitelja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih šestu godinu zaredom nagradilo je najbolje odgojno-obrazovne djelatnike u Hrvatskoj. Svečana dodjela nagrada održana je 7. listopada u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog Velesajma, a prisutnima se s čestitkom obratio prof. dr. sc. Radovan Fuchs.
Nagrađeni djelatnici su se sami prijavljivali na javni poziv te prikupljali bodove prema kriterijima iz Pravilnika Ministarstva iz 2019. godine, koji uključuje mentorstvo učenicima na natjecanjima; predavanja, radionice i edukacije; rad u stručnim vijećima, udrugama i sl.; stručni članci, nastavni materijali i obrazovni sadržaji; projekti, rad na unaprjeđenju rada škole te rad na unaprjeđenju sustava obrazovanja. Na poziv su se mogli prijaviti ili biti predloženi svi radnici koji su u prijavljenoj godini ispunili propisane uvjete.
Nagrađeni knjižničari iz Vukovarsko srijemske županije su:
Bojan Lazić radi u OŠ Negoslavci i OŠ Bršadin već 16 godina i u zvanju je savjetnika. Šesterostruki je dobitnik nagrade Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za jednog od najboljih odgojno-obrazovnih djelatnika. Područja od posebnog interesa su mu knjižnične zbirke za pripadnike nacionalnih manjina u hrvatskom obrazovnom sustavu, istraživači rad, primjena IKT-a u svakodnevnom odgojno-obrazovnom radu, te individualni rad s učenicima s posebnim potrebama i darovitim učenicima. Autor je nekoliko stručnih, konferencijskih i znanstvenih radova. Autor je 60 video lekcija iz međupredmetnih tema UKU i IKT te za nastavni predmet Srpski jezik i kultura (model C) u sklopu projekata Škola za život i i-nastava.
Dr. sc. Anita Tufekčić radi u OŠ „Antun i Stjepan Radić“ u Gunji već 17 godina i u zvanju je savjetnice. Dobitnica je nagrade MZOM za najbolje učitelje već po peti put, a dobitnica je i državne „Nagrade Ivan Filipović“ za promicanje pedagogijske teorije i pedagoške prakse u 2022. godini. Vodi filmsku družinu „Mladi SKIG- ovci“ već devet godina i sudjeluje na brojnim filmskim festivalima, smotrama i revijama. Prije šest godina doktorirala je na marketingu knjige. Članica je Hrvatske udruge školskih knjižničara i predsjednica podružnice u Vukovarsko-srijemskoj županiji te tajnica Multimedijalnog centra Studio kreativnih ideja Gunja (MMC SKIG). Također je jedna od organizatorica i voditeljica radionica na Ljetnoj školi filma “Josip Krunić” Gunja.
Biljana Krnjajić radi u OŠ Siniše Glavaševića u Vukovaru već 29 godina, i u zvanju je izvrsne savjetnice. Dobitnica je ove nagrade već po četvrti puta, a dobitnica je i državne “Nagrade Ivan Filipović“ za promicanje pedagogijske teorije i pedagoške prakse u 2022. godini. Dobitnica je Godišnje nagrade Vukovarsko-srijemske županije za iznimna ostvarenja u području prosvjete za 2023. godinu, dok je 2024. godine i dobitnica Medalje Grada Vukovara za zasluge u promicanju znanosti, prosvjete i kulture. Pozitivnim pedagoškim pristupom naglašava važnost funkcije učitelja/knjižničara koji nije samo prenošenje znanja, već prenošenje etičkih vrijednosti, pozitivnih vrednota i uvjerenja, prihvaćanje interesa i sposobnosti učenika, razvijanje samostalnosti te poticanje kreativnosti kao ključne kompetencije za cjeloživotno učenje.
Siniša Roknić radi u OŠ Borovo u Vukovaru već sedam godina i u zvanju je mentora. Dobitnik je ove nagrade po prvi puta. U školi je zadužen za uređivanje školske mrežne stranice, za pripremanje i organizaciju javnog događanja. Osnivač je i vlasnik jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću „Rosibo“ j.d.o.o. Izlaže na županijskim i državnim stručnim skupovima, drži predavanja, radionice te prezentira primjere dobre prakse. U profesionalnom životu je sklon istraživanju i razvijanju medijske pismenosti.
Ovi iznimni knjižničari prepoznati su zbog svog doprinosa obrazovanju, stručnog usavršavanja i inovativnog rada s učenicima, čime su značajno doprinijeli razvoju obrazovnog sustava u Hrvatskoj.