Već 19. godina Bibliobusna služba Vukovarsko-srijemske županije donosi knjige i kulturu stanovnicima udaljenih mjesta, povezujući ih sa svijetom čitanja i kreativnosti. Od svog osnutka 20. veljače 2006. godine, Bibliobus svakih četrnaest dana dolazi na isto mjesto u isto vrijeme, omogućujući korisnicima redovit pristup bogatom knjižnom fondu. Trenutačno ima oko 1200 korisnika, obilazi 69 stajališta u 52 naselja, 18 općina i jedan grad te nudi fond od 14.260 naslova.
Ove godine, 19. rođendan obilježen je na poseban način, kreativnim natječajem Bookface, koji je okupio ljubitelje knjige i fotografije, potičući ih na inovativan način promocije čitanja.
Bookface je trend među ljubiteljima knjiga, a njegova popularnost brzo se proširila društvenim mrežama. Ideja je jednostavna, sudionici postavljaju lice ili dio tijela uz korice knjiga tako da se njihova slika stopi s naslovnicom. Rezultat su kreativne i zabavne fotografije koje spajaju literaturu i vizualnu umjetnost.
Na natječaj, koji je trajao do 16. veljače, pristiglo je 69 radova. Povjerenstvo je odabralo najbolje u dvije kategorije: skupinu i pojedinačni radovi.
Pobjednice u prvoj kategoriji su Ana Nikolić, Elena Sudarević i Laura Surop, učenice Osnovne škole Stari Jankovci, pod mentorstvom Aleksandre Brkić. Prvo mjesto u drugoj kategoriji pripalo je Damjanu Španoviću, učeniku Osnovne škole Siniše Glavaševića iz Vukovara uz mentoriranje Biljane Krnjajić.
“Moja mama radi u knjižnici i dala mi je nekoliko knjiga da izaberem. Prijatelji i nastavnici kažu da malo ličim na Nikolu Teslu, pa sam odlučio odabrati knjigu s njegovim likom. Na kraju sam jako zadovoljan kako je ispalo”, podijelio je Damjan dojmove o sudjelovanju.
Bibliobusna služba od svojih početaka nije samo mjesto posudbe i povrata knjiga, već važan kulturni i obrazovni centar za stanovnike manjih mjesta.
“Bibliobus je postao treće mjesto u zajednici, prostor između kuće i škole ili posla, gdje ljudi ne dolaze samo po knjige, već i na razgovor, radionice i događanja. Ponosni smo na brojne programe koje provodimo, od Pričaonica za najmlađe, preko programa Virtualne stvarnosti za tinejdžere, do čitateljskog kluba 54+ koji okuplja starije ljubitelje knjiga”, naglasila je važnost službe za lokalnu zajednicu Ana Salopek, voditeljica Službe.
Osim toga, Bibliobus redovito surađuje s osnovnim školama kroz programe poput “S Bibliobusom u prvi razred”, “Lektira na drugi način” i “Virtualna stvarnost u Bibliobusu”.
Zamjenik gradonačelnika Josip Romić istaknuo je kako je Bibliobus promijenio živote mnogih stanovnika županije.
“Bibliobus nije samo knjižnica na kotačima, već i svojevrsni dnevni boravak, mjesto gdje djeca čitaju, stariji pričaju priče, a svi zajedno uživaju u kreativnim i obrazovnim programima. Oduševljen sam radovima pristiglima na natječaj Bookface i želim čestitati svima koji su sudjelovali. Nadam se da će ih ovakvi programi motivirati da i dalje razvijaju ljubav prema knjigama i kulturi”, rekao je.
Budućnost Bibliobusne službe, uz brojne programe i sve veći interes korisnika, neupitna je!