Hrvatski drvni klaster upozorio je nedavno da koronavirus ozbiljno narušava poslovanje drvoprerađivačkog sektora, da je većina tvrtki iz tog sektora zabilježila pad narudžbi, izvoza, likvidnosti, a neke već otpuštaju radnike.
Drvoprerađivački sektor je još krajem 2019. zabilježio stagnaciju i blagi pad poslovanja, a topla zima i koronavirus uzrokovali su niz problema i ubrzali pojavu ozbiljne krize, koja se odražava kroz povećanje zaliha, otkazivanje narudžbi te posljedično smanjenu likvidnost, ističu iz drvnog klastera. Stoga su sektorsku anketu o trenutnom stanju te predviđanjima, poduzetim i budućim koracima u poslovanju hrvatskih drvoprerađivača, poslali na 145 tvrtki, od kojih je odgovorilo 60, koje zapošljavaju od 5 do 250 radnika, pri čemu ih se polovina bavi proizvodnjom piljene građe i elemenata, nešto manje od trećine proizvodi pelet i drvna goriva, a ostatak namještaj i podne obloge. Anketa je pokazala da je samo 7 posto od ispitanih tvrtki nastavilo poslovati kao i prije pojave koronavirusa, dok je većina ili 60 posto zabilježila pad narudžbi u izvozu veći od 20 posto, i to najviše oni koji proizvode pelet i drvna goriva te piljenu građu i elemente.
Više od polovine ispitanika ima poteškoćama u transportu robe u Italiju, koja je tradicionalno jedno od glavnih izvoznih tržišta. Sve to je uzrokovalo pad likvidnosti kod čak 80 posto ispitanih tvrtki, od kojih je polovina rekla da je taj pad veći od 20 posto, ističu iz Hrvatskog drvnog klastera. I u idućem razdoblju svi očekuju pad narudžbi, a polovina ispitanih tvrtki strahuje da će on biti veći od 30 posto. Predloženo je i formiranje posebne kreditne linije unutar HBOR-a s fondom od 300 milijuna kuna, čija bi glavna namjena bilo financiranje kratkoročne likvidnosti drvne industrije, za vrijeme od jednog do 6 mjeseci, uz subvencioniranu kamatu, čime bi se ukupna godišnja vrijednost nabavljene sirovine u vrijednosti od 1,6 milijardi kuna pravovremeno podmirila, a tvrtke bi lakše financirale promjenu izvoznih destinacija prema novim tržištima. Hrvatski drvni klaster smatra kako turbulentne prilike na svjetskom tržištu zahtijevaju dalekosežno i strateško promišljanje kako bi se spriječilo desetkovanje cijele industrije. Izostanak pravovremene reakcije tijekom krize 2008. izazvao je otpuštanje više od 6500 radnika, navodi se u priopćenju Klastera.
Ako sve ovo potraje, štete će sigurno biti
Raspitali smo se kakva je situacija kod istočnoslavonskih drvoprerađivača. Vinkovačka Spačva, najveći hrvatski drvoprerađivač izložen je talijanskom tržištu, odnosno udio prihoda tvrtke na talijanskom tržištu je 22 posto, a logistika i transport su znatno otežani. Dođe li do zatvaranja talijanske granice, ili širenja sigurnosnih mjera na ostatak Europe, postoji opasnost obustave proizvodnje. Dugoročne financijske posljedice nije moguće procijeniti, ali su značajne s obzirom na izloženost tvrtke talijanskom tržištu i izvozu općenito. U vinkovačkoj Spačvi, rade normalno, ali sve što proizvedu, deponiraju u skladišta. “Otpreme proizvoda nema jer kamioni tek uz velike komplikcije smiju preko granice. Vozači moraju biti u izolaciji, ali ako se ostvare najave kako će u svakoj županiji biti karantena za vozače teretnjaka, situacija će se popraviti jer vozači će tu provesti vrijeme odmora i neće ići kući. Izvoz u Italiju čini 22 posto našeg izvoza i zato imamo teškoće oko otpreme. Što se peleta tiče, kraj je sezone i manje su traženi. No, po furnir kupac dolazi kod nas, a sada je sve to stalo zbog koronavirusa, pa nema ni prodaje furnira. Za sada ne možemo govoriti o nekim štetama, ali ako sve ovo potraje, štete će sigurno biti.”, rekao nam je Josip Faletar, predsjednik Uprave Spačve.
Dodao je kako su sve one radnike koji nisu neophodni za proizvodnju uputili na rad od kuće. Također su uspjeli dogovorit sa Hrvatskim šumama odgodu plaćanja trupaca od 100 dana, a furnirske trupce će tek od 1. srpnja početi plačati u šest jednakih rata i što će uvelike pomoći u ovoj situaciji. Podnijeli su i zahtjev za isplatom minimimalne plaće.