Na Vinalies Internationales, prestižnom francuskom natjecanju koje se održava u Parizu, Iločki podrumi osvojili su zlatnu medalju za Graševinu Velika Berba iz 2011., te srebrne medalje za Traminac Principovac iz 2018. i Chardonnay vrhunski iz 2018. godine, što je veliki uspjeh za ovu slavonsku tvrtku. Ovo natjecanje održano je u organizaciji Udruge francuskih enologa koji i kušaju vina. Kušano je više od 3.500 uzoraka vina od strane 130 vinskih profesionalaca. “Naša Graševina Velika berba 2011. osvojila je zlato na koje smo posebno ponosni upravo zato što je to prvo ovogodišnje veliko priznanje, a očekujemo ih još. S ponosom svake godine branimo titulu najnagrađivanijeg podruma Republike Hrvatske, i to priznanjima lokalnih i međunarodnih vinskih autoriteta. Zlatna medalja samo je nastavak priznanja koje ova graševina dobiva na međunarodnim natjecanjima posljednjih godina. Pokazatelj je to kako je ovo vino trenutno doseže svoj, do sada, najveći potencijal”, ističe Antonia Glavan djelatnica ove tvrtke koju smo pitali da nam prokomentira ovaj uspjeh.
Inače, jedna od prošlogodišnjih najistaknutijih medalja došla je s natjecanja Mundus Vini Summer tasting 2019. na kojem je ova Graševina uz zlatnu medalju okrunjena titulom Najboljeg od Hrvatske, The best of show Croatia.
“Graševina Velika berba 2011. na svojoj etiketi nosi pravi pečat izvornog punjenja na posjedu i potpis naše glavne enologinje Vere Zime. Upravo je ona ta koja je prije 9 godina prepoznala veliki potencijal ovog vina te ga je tri godine čuvala skrivenog u drvenim bačvama slavonskog hrasta, prije nego što je “tajnu” otkrila kolegama. Godina 2011. sama je po sebi bila izuzetna, kako u većini krajeva, tako i na našim vinogradarskim položajima. Malo oborina i duga topla jesen omogućili su idealan omjer šećera i kiselina te stvorili vina s velikim potencijalom. Grožđe za Graševinu Velika berba 2011. pomno je odabrano i ručno brano s našeg bogatog i osunčanog vinogradarskog položaja Principovac. Odlična godina, terroir te pažnja, briga i iskustvo naših enologa ono je što ovo vino čini tako velikim”, priča nam Antonia Glavan.
Valja naglasiti i da je ovo vino prošle godine zaslužilo zlatnu medalju na najstrožem natjecanju u Londonu, International Wine Challenge, a veliko zlato stiglo je i iz Kanade i to za Traminac izbornu berbu bobica.
Iločki podrumi u svom vlasništvu imaju 360 hektara vlastitih vinograda, od kojih su najznačajniji vinogradarski položaji Vukovo s kojeg dobivaju kvalitetnu liniju vina, te Principovac na kojem se stvaraju vrhunska vina. Godišnja proizvodnja varira između 4,5 milijuna i 5 milijuna litara, a podrum je kapaciteta 11 milijuna litara.
Razgovarajući o vinima, nameće se pitanje što hrvatske vinarije mogu i trebaju činiti kako bi bile što uspješnije na stranim tržištima i u kojim zemljama najviše traže i cijene naša vina.
“Ono što je prednost inozemnih tržišta jest ta da tamo zaista ima mjesta za sve nas. Republika Hrvatska još uvijek nije dovoljno prepoznata na vinskoj karti svijeta, stoga je rast na stranim tržištima hrvatskim vinarijama pomalo otežan, no ipak ga ima. Na promociji Hrvatske kao jedne enogastro destinacije se još mnogo treba poraditi. No svako tržište koje osvojimo pokazuje izuzetan interes za naše graševine i tramince te bogatu povijest koju Iločki podrumi imaju. Upravo činjenica da smo kao krajnji istok Hrvatske jedan neotkriveni dio starog vinskog svijeta je priča koja uz izuzetna vina osvaja tržište”, objašnjava Antonia Glavan. Za porast izvoza potrebno je, dodaje, ulaganje u odnose s distributerima i edukacija krajnjih kupaca, za što je također potrebno izvjesno vrijeme.