Invazija stjenica u Europi, prvo u Parizu, a potom i u Londonu, ovih dana pojavila se i u Hrvatskoj, u jednom hotelu u Splitu i u jednom neboderu u Rijeci. I drugdje pa i kod nas, oni malo fobičniji i ako ih ne grizu, počeli su pažljivije zagledati svaku manju bubicu.
Iako su za većinu kućne stjenice, beskrilni insketi koji se hrane krvlju, nešto s čime se nikada nisu susreli, stjenice nisu nešto što se ne može pojaviti u nečijem okruženju, a odavno poznata je i ona izreka “dosadan si kao stjenica”. Tako se i na našem području s vremena na vrijeme bilježi pojava ovih krvopija, kažu nam u Službi za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Veterinarske stanice Vinkovci.
„U slučaju pojave stjenica mi izlazimo na teren po pozivu kao i kada nas pozovu ako primijete, recimo, žohare ili buhe. Tretiramo prostorije u kojima su primjećene, a broj tretmana ovisi o situaciji. Ne bilježimo ovakve invazije, ali pojave stjenica u manjem broju zna biti. Ne tako često, ali zna se dogoditi, a većinom to se riješi s jednim do dva tretmana. Mi smo u Vinkovcima zadnje intervencije imali prije možda godinu dana ili nešto više. To su većinom privatne kuće, a ljudi ih najčešće donesu s putovanja”, ističu u DDD službi Veterinarske stanice Vinkovci.
Koliko je poznato, stjenice ne prenose uzročnike zaraznih bolesti, ali, ističu stručnjaci, ubodi izazivaju lokalne reakcije na koži, mogu izazvati alergijske reakcije pa i anemiju, a kod nekih osoba i ozbiljan psihološki stres. Najčešće lokalne reakcije nalikuju na one kod uboda komaraca, a mogu biti odgođene do 9 dana prije nego se lezije pojave. Alergijske reakcije se obično javljaju unutar 1 do 24 sata, a uključuju uzdignute crvenkaste promjene kože različitih veličina i oblika, uz svrbež i upalu. U većini slučajeva lokalne rakcije i svrbež mogu se ublažiti stavljanjem leda na mjesto uboda i uzimanjem antihistaminika na usta.
Stjenice obitavaju u pukotinama zidova, podova, stropova, namještaja, ispod lajsni, okvira prozora, štokovima vrata, ispod tapeta, između rubova i nabora posteljine i madraca, okvirima slika, uz električne vodove, ispod utičnica, ispod tapiciranoga namještaja… Odrasle stjenice nalikuju sjemenkama jabuke, imaju karakterističan sladunjav miris, sličan mirisu plijesni, čak se uspoređuju i s mirisom svježih malina. Miris se javlja pri većoj infestaciji ili kada se stjenice nagnječe. Mogu se uočiti i po malim crnim točkicamana koje ostaju od njihovog izmeta te po krvavim tragovima na posteljini nakon njihovog hranjenja.
Najbolja prevencija protiv stjenica je održavanje čistoće i kontrola prtljage i prostora, a na koji god način se primijeti njihova prisutnost za suzbijanje se treba obratiti ovlaštenom izvođaču DDD mjera.