Drugo polugodište školske godine broji već treći tjedan. Uslijed ranijih zbivanja vezanih uz tragični događaj u Osnovnoj školi Prečko, u školama diljem Hrvatske kontrolira se ulazak i izlazak učenika, djelatnika i ostalih osoba. Po procjeni, jedna od najrizičnijih školskih zgrada na području grada Vinkovaca jeste prostor triju srednjih škola: Srednje strukovne škole, Tehničke škole Ruđera Boškovića i Drvodjelske tehničke škole. Sveukupno, u njima se obrazuje gotovo polovina vinkovačkih srednjoškolaca, a broji 10 tisuća kvadrata neto površine.
Baš zbog velikog broja učenika, otprilike njih 1400, ali i djelatnika kojih je ukupno 230, ova zgrada od 12 tisuća kvadrata bruto površine ima velik protok ulazaka i izlaska, a mi smo provjerili kako sve skupa funkcionira. Velik je zalogaj provesti odredbe novog Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama jer u cijeloj zgradi postoji 14 ulaza. Stoga su ravnatelji sve tri škole prionuli poslu i odlučili ništa ne prepustiti slučaju. Ostvarena je i suradnja s Policijskom postajom Vinkovci kako bi što kvalitetnije riješili sigurnosni problem prema zadanim smjernicama.
Kako nam kažu ravnatelji Domagoj Bujadinović, Josip Jovanovac i Zlatko Ruščić, pojačan je otpor učenika koji su dosad iskorištavali odmore za izlazak iz škole. No, pojašnjeno im je kako ova situacija nije hir nego uvedeni protokol koji moraju poštovati radi sigurnosti svih učenika i zaposlenika te im tako ne uzimaju njihove prava nego upravo suprotno, štite ih. Međutim, učenici i dalje negoduju. „Mislim da se ništa neće promijeniti s novim Protokolom. Utječe samo na naše raspoloženje, nervozniji smo i mrzovoljni, nastaje više problema“, kaže Mia Knežević, učenica Srednje strukovne škole.
„Sukladno Protokolu, zatvoreno je trinaest ulaza, a ostavili smo otvoren samo glavni koji je pod privremenom kontrolom tehničkog osoblja. Zadali smo si kratkoročne i dugoročne ciljeve. Ono što smo mogli brzo napraviti jesu električne brave kako ne bi bilo slobodnih ulazaka. Propisali smo izlazak samo za vrijeme velikog odmora, a pod malim odmorima otvoreni smo samo za slučaj dolaska, odnosno odlaska u međusmjeni“, kazao je ravnatelj Srednje strukovne škole Vinkovci Domagoj Bujadinović. Dugoročno, cilj je zaposlenje dvije osobe koja će se baviti sigurnošću nakon što se izmjeni pravilnik o sistematizaciji, ali i osposobljavanje porte s pripadajućim kontrolama videonadzora kojeg planiraju obnoviti jer još neki prostori nisu pokriveni kamerama. „Moramo imati i tim za sigurnost, a provest ćemo i plan evakuacije i spašavanja kako bi kolektivno znali reagirati u toj situaciji“, dodaje Bujadinović.
„Protokol je ubrzao sve ono što smo i dosad provodili i dodatno smo si osvijestili značaj i potrebu sigurnosti. Sve ovo traži svoje vrijeme, ali činimo potrebno kako bi se organizirali i kako bi na koncu sve bilo u redu“, kazao je ravnatelj Drvodjelske tehničke škole Josip Jovanovac. Prisjetio se i vremena poslije Domovinskog rata kada su bile česte dojave o bombama, no, kako kaže, nakon nekog vremena se smirilo i nije se više nikad ponovilo. S njime se slaže i Zlatko Ruščić, ravnatelj Tehničke škole Ruđera Boškovića. “Mjere dobro prolaze glatko, ali pitanje je koliko je to sigurno.Možda djelomično smanjujemo opasnost od neželjene situacije, mi smo poduzeli minimum s obzirom na veličinu i specifičnost zgrade”, dodaje.
Proveli su nas po školi, pokazali panik brave i protupožarne stube. Dosta stvari poput plana evakuacije i spašavanja osvježen je nakon velikog potresa u Zagrebu pa škola ima jasno iskazane smjerove prema izlazima u nuždi. Samo suradnjom ove tri škole osigurat će se svi uvjeti za pravodobnu reakciju u kriznim situacijama, ali prije svega i prevenciju kako do ovakvih situacija ne bi niti došlo. No, kažu, lakše je provesti novi Protokol u osnovnim školama gdje je manji broj učenika. Razmišljanja su kako je nesrazmjerno istim pravilnikom propisati protokol školi od 150 učenika i gigantskoj školi kao što je njihova. Za usporedbu, 1600 osoba koji svaki dan prođu čini stanovništvo dva ili tri manja slavonska sela poput Šiškovaca.
No, ne prepuštaju sve samo fizičkim preprekama. Rade i na prevenciji nepoželjnog sukoba. “Imali smo i više razgovora, što na sjednicama Nastavničkog vijeća, što Razrednog. Razrednici su detaljnije razgovarali s učenicima, a naša stručna služba koristi velike resurse. Ponudili smo učenicima pomoć i potaknuli ih da nam se obrate u svakom trenutku, otvoreni smo za razgovor s njima. Učinit ćemo sve što je u našoj moći”, kazao je Bujadinović. U tome im je pomoglo i Vijeće roditelja, a do kraja mjeseca bit će održani roditeljski sastanci kako bi svi zajedno mogli prevladati ovu situaciju.