Raspršivanje topline iz objekta, zagušljivost sportske dvorane, visoki računi električne energije i enormne količine lož ulja postat će prošlost za Osnovnu školu Ivana Kozarca u Županji. Završetak godine ne može bolje završiti za djelatnike i učenike ove škole. Kako bi popravili sve nedostatke ove zgrade, danas je u maloj županijskoj vijećnici potpisan ugovor o energetskoj obnovi njihove zgrade. Izvođač radova jeste vukovarska tvrtka PLANUM-GRAĐENJE d.o.o. s čijim su prethodnim radom izrazito zadovoljni u Županiji. Emil Tuša, zastupnik tvrtke i član uprave potpisao je danas ugovor s osnivačem škole, odnosno Županijom. Vrijedan projekt težak je preko dva milijuna eura financiran bespovratnim sredstvima Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, ali to ne čudi jer je ova škola kojoj je osnivač Županija jedna od najvećih na našem području. Ove godine redovnu školu pohađa 461 učenik, a glazbene odjele smještenu u istoj zgradi pohađa 75 učenika.
„Ostatak financijskih sredstava osigurala je Županija u svome proračunu. Ovim i sličnim ulaganjima, građenjem i dograđivanjem postojećih školskih zgrada činimo sve kako bismo spremno dočekali nacionalnu ideju o početku jednosmjenske nastave u našim školama“, rekao je obnašatelj dužnosti župana Vukovarsko-srijemske županije Franjo Orešković.
Vjeruje se kako će učenici početak školske godine 2026./2027. dočekati u energetski prihvatljivoj zgradi jer je rok za dovršetak radova u lipnju 2026. godine. Razlog dugog čekanja ovakvog projekta leži u prvotnom problemu, onom vezanom za vlasništvo zemljišta na kojemu je škola. „Osobno sam vrlo zadovoljan što smo konačno došli u ovu fazu jer nakon deset dugih godina priprema, sređivanja imovinsko-pravnih odnosa na vlasničkim papirima škole konačno smo uspjeli dobiti ono što naša škola izuzetno treba kako bi bila suvremena moderna škola“, kazao je ravnatelj Osnovne škole Ivana Kozarca Vladimir Jozanović.
Projekt obuhvaća zamjenu krovnog pokrova, kompletnu vanjsku ovojnicu, zamjenu vanjske stolarije, instalaciju fotonaponske elektrane snage 150 kW, izmjenu sustava grijanja te ugradnja dizalice topline, klimatizaciju i ventilaciju sportske dvorane. „Ušteda energenata nakon obnove trebala bi biti oko 65 %. Trenutačno godišnje troši se oko 60 tisuća litara lož ulja te do 4 tisuće eura mjesečno na električnu energiju. Tijekom radova nastava će se redovito odvijati u školi”, rekao je ravnatelj.
No, nakon energetske obnove bit će potrebno i proširenje zgrade, dodatnih pet učionica koje će biti dostatne za provedbu jednosmjenske nastave. Sada imaju 25 odjela, a 20 učionica na raspolaganju. Novi projekt vezan uz ovaj problem je u planu tako da će zgrada škole neko vrijeme biti jedno veliko gradilište u svrhu osiguravanja uvjeta za novi princip nastave i sve njezine učenike.
Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti Jadranka Mustapić-Karlić najavila je kako je županjska škola samo jedna od onih kojoj je u planu energetska obnova. „Pripremamo i četiri projektne dokumentacije za natječaje za energetske obnove ostalih škola. Neke su već priređene, još ćemo ih revidirati. Očekujemo do ožujka 2025. godine kako ćemo participirati na natječaj i na kraju ostvariti sredstva. Dosad smo obnovili otprilike osam škola, ali dosta škola čekaju. Nadamo se kako ćemo zadovoljiti standarde te kako će baš te škole biti izabrane između svih ostalih u Republici Hrvatskoj“, rekla je pročelnica.