Svojim malim kreacijama dokazuje kako kreativnost uistinu može biti bez granica, potrebna je samo trunka volje i truda. Ilijana Vučković zaljubila se u epoksi smolu i svoju ljubav dijeli unikatnim i prirodnim proizvodima.
Posljednjih godina pojavio se trend izrade predmeta pomoću epoksi smole – sintetičke smole koja dolazi u dvije komponente koje se miješaju u točno propisanim omjerima i kao krajnji rezultat daju stakloplastiku. Koristi se u brojnim industrijama, a za rad s ovim zanimljivim materijalom odlučila se i 27-godišnja Ilijana Vučković. Tražila je dugo gdje će zadovoljiti svoju kreativnost i potraga je stala otkrivanjem svijeta epoksi smole, svijeta u kojemu beskrajno uživa i kojemu posvećuje sve svoje slobodno vrijeme.
„Oduvijek sam bila kreativna i tražila hobi kojim bih ispunila slobodno vrijeme. Za oko su mi zapeli razni ukrasi od epoksi smole, napravila sam puno istraživanja o tome, gledala razna videa o samom procesu izrade te se tako samostalno educirala. Naručila sam potreban materijal i voila – tu se rodila ljubav”, priča nam ova ekonomistica kojoj u uzbudljivom hobiju puno pomaže i mlađa sestra Ana. U njemu je tek dva mjeseca, ali, kako kaže, misli da nije pogriješila što je odabrala upravo epoksi smolu. U njezinoj maloj tvornici mašte zasad se mogu pronaći privjesci raznih veličina i oblika, češljevi, ukrasi za Božić i kemijske olovke, a u pripremi su još razni predmeti kao što su podmetači, poslužavnici, držač za vino i čase, razne društvene igre. „Punooo toga nas čeka, stay tuned”, poručuje Ilijana.
Pojasnila nam je i kako izgleda proces izrade predmeta od epoksi smole, budući kako je ovaj materijal mnogima još uvijek velika nepoznanica. Napominje kako je za izradu potrebno od 24 do 72 sata, ovisno o veličini predmeta i količini smole. Cijeli proces započinje korištenjem zaštite opreme kao što su rukavice, maske s filterom i naočala, a nakon toga se smola i utvrđivač miješaju u omjeru 2:1. Poslije miješanja ide onaj zanimljivi dio u kojemu postajemo kreatori svoga djela – dodavanje šljokica, raznih ukrasa i sušenog cvijeća po želji. Sve to zatim ulijevamo u silikonske kalupe u kojima se smjesa suši jedan, dva ili tri dana. Poslije toga predmeti se vade iz kalupa, bruse i poliraju.
Velika prednost u svemu je, napominje Vučković, što možete biti iznimno kreativni i raditi predmete koji uključuju šljokice, boje, cvijeće, lampice, pa i slike. Mana je što, ako se ne držite točnog omjera, smola se ne stvrdne i morate sve ponovno raditi. „Međutim, to su većinom početničke greške, ali znate kako se kaže, nije sramota pogriješiti jer se na vlastitim greškama najbolje i nauči”, dodaje ova Nuštarka.
Iako je na početku inspiraciju pronalazila na društvenim mrežama, danas su njezini proizvodi isključivo plod mašte i kreativnosti. Što na umu, to u kalupu – mogli bismo sažeti njezinu kreativnu stranu koju prepoznaje i velik broj zadovoljnih kupaca. Kako kaže, ima dosta podrške, svima je još uvijek sve novo i zanima ih koje sve mogućnosti daje epoksi smola. Ima ih, vjerujemo, bezbroj, a to misli i naša sugovornica zaključivši kako ovaj hobi možda neće uvijek biti samo hobi. Čista znatiželja mogla bi jednoga dana prerasti u pravi posao.