Jedno od aktivnijih kulturno umjetničkih društava u Vukovarsko-srijemskoj županiji svakako je KUD “Filipovčice” iz Komletinaca, koji je prošle godine obilježio 60. obljetnicu, ali napominju kako je društvo osnovano 1964. godine nastavak kulturnih društava koja su u Komletincima djelovala i puno prije.
Danas društvo broji preko trideset članova i svojim radom nastoji sačuvati od zaborava tradicijsku baštinu njegujući izvorne narodne pjesme i čuvajući izvornu narodnu nošnju kao i zavičajni govor.

“Imamo plesnu skupinu i tamburašku sekciju, „Gagulančiće“ koji čuvaju i njeguju izvorni govor našega mjesta nastupajući na Šokačkoj riči, te mušku i žensku pjevačku skupinu. Inače, društvo je ime “Filipovčice” dobilo po običaju koji se izvodio uoči sv. Filipa i Jakoba s ciljem dozivanja kiše te plodnosti u tekućoj kalendarskoj godini“, ističe predsjednica Marija Čorić.

Šezdeset godina društva ovjekovječeno je i kroz dokumentarni film, koji je premijerno prikazan 2. veljače u sportskoj dvorani OŠ “Vladimir Nazor“Komletinci.
“S obzirom na dugogodišnji rad društva kao i vrlo zapažene rezultate rada željeli smo to ovjekovječiti i ostaviti mlađim naraštajima uspomenu. Zamisao je bila snimiti dokumentarni film što smo uz financijsku pomoć Grada Otoka i uspjeli. Naziv filma je “Komletinci, naših, tek, šezdeset!“.

Film je proizvela Plava Vinkovačka. Redateljica je Jasna Matija Sabljo koja s Marijom Čorić potpisuje i scenarij. Snimatelj je Matej Mravunac, montažu i grafiku potpisuje Domagoj Farago.

“Film traje 40 minuta, a sniman je u etno uređenoj kući Matea Čelebića. O ideji osnivanja društva govori jedan od živućih Stjepan Kolarić. Marija Rukavina koja je duži period bila voditeljica, govori o radu društva, nastupima, članovima… U društvu djeluju i cijele obitelji kao što je obitelj Marije Đoić koja emotivno govori o ljubavi prema tradiciji. Mateo Čelebić pokazao je specifičnosti i bogatstvo komletinačkih nošnji, kao i češljanje, oglavlja. Osvrt na rad društva dala je i etnologinja me.sc. Ljubica Gligorević. Sadržaji su isprepleteni mjesnim govorom kroz recitacije Gagulančića, te izvedbama na samici Marije Jurić, na gajdama Matea Čelebića i mješovite pjevačke skupine“, ističe Marija Čorić, koja u filmu govori o stanju i radu KUD-a u zadnjih petnaestak godina koliko je predsjednica.

Komletinčani su, inače, snimili i DVD koji prikazuje običaj Filipovčice, a njihov rad popratila je i Hrvatska televizija, koja je snimila emisiju pod nazivom „Filipovčice iz Komletinci“ te Hrvatski radio gdje su sudjelovali u nekoliko emisija “Iz tradicijske baštine“.
Prošle godine uz 60. obljetnicu društva obilježili su i 15. obljetnicu Smotre proljetnih običaja koja okuplja kulturno umjetnička društva koja njeguju proljetne običaje. Na Smotru su posebno ponosni, a posebno su ponosni i na svoje najmlađe.

“Dječja folklorna skupina djeluje kao izvannastavna aktivnost pod nazivom „Čuvari baštine“ u školi, a kao “Gagulančići” djeluju u društvu i broje petnaest članova. Gagulančići čuvaju i njeguju izvorni govor našega mjesta nastupajući dugi niz godina na Šokačkoj riči, Otočkom proljeću, Miholjskim danima, Dječjem tjednu u Vinkovcima i drugim manifestacijama, rado promovirajući komletinačku tradicijsku baštinu. Skupina izvodi dječji običaj Krstara koji nastojimo sačuvati od zaborava, a obnovljen je povodom 150. obljetnice rođenja Josipa Lovretića. Također, “Gagulančići” izvode dječje igre, koje prenose na svoje školske prijatelje“, ističe Marija Čorić.

