Nakon što su se medijima proširile informacije iz sindikalnih krugova da Fortenova gasi pogon za proizvodnju, pakiranje i distribuciju smrznute hrane tvrtke Vinka plus, pokušali smo direktno u Upravi saznati što se uistinu događa s njezinom sudbinom, ali i sudbinom njezinih zaposlenika.
Na upit koji smo im poslali odgovor je stigao u svega nekoliko sati, više manje s potvrdom onoga što je navedeno u medijima. Prenosimo ga u cijelosti:
„Tvrtka Vinka dugi niz godina ostvaruje velike gubitke, a trenutno su u tijeku procesi kojima se pokušava optimizirati poslovanje i spriječiti daljnje gomilanje gubitaka. Naime, kompanija od svog osnivanja nikada nije pozitivno poslovala, a prosječno godišnje akumulira oko dva milijuna eura gubitaka. Razliku u prihodima i troškovima, između ostalog i u svrhu isplata plaća i poštivanja drugih obveza prema zaposlenicima, cijelo vrijeme je snosio vlasnik, a u više navrata za Vinku se pokušao pronaći i strateški partner koji bi preuzeo kompaniju.
Budući da nitko nije iskazao takav interes, a strateško usmjerenje Fortenova grupe je razvoj drugih djelatnosti, donesena je odluka o gašenju jednog dijela poslovanja te zbrinjavanja dijela zaposlenih sukladno nacionalnim propisima, Kolektivnom ugovoru i pojedinačnim ugovorima zaposlenika, o čemu su zaposlenici i sindikati već obaviješteni.
Što se tiče ostalih dijelova poslovanja i zaposlenika koji su uz njih vezani, za njih će se nastaviti tražiti potencijalna rješenja za ekonomsku aktivnost.“
Kada je riječ o gubicima, oni su uistinu ogromni – 2021. on je bio 2.695.478,99 eura, godinu poslije 2.844.643,04, a 2023. godine minus je iznosio čak 3.679.014,90 eura.
Vinka zapošljava oko 130 ljudi čija je prosječna neto plaća pretprošle godine bila 980 eura neto, a važno je reći i kako se poslovanje Vinke, osim na tvornici za preradu povrća i voća u zamrznute proizvode, temelji i na voćnjaku Borinci koji se prostire na 900 ha, no koji, doznajemo, nastavlja s radom.
Prema neslužbenim informacijama iz Sindikata PPDIV-a, Uprava zatvara čak 14 proizvodnih linija i veliko skladište hladnjaču. Zaposlenici su opravdano zabrinuti za svoju budućnost, zbog čega su organizirali i tihi prosvjed, zajedno s članovima Sindikata.
Područni povjerenik Sindikata PPDIV Kristijan Mak za Press032 rekao je da od 5. prosinca, od kada je pokrenuta inicijativa za kolektivno pregovaranje, poslodavac nije uvidio potrebu za pregovorima. Prema njegovim riječima nakon tri postupka mirenja pred Gospodarskim socijalnim vijećem stvari se nisu pomaknule s mrtve točke.
“U skoro vrijeme Sindikat PPDIV-a će raspisati referendum, a nakon njega i najavu štrajkova. Očekujemo program zbrinjavanja radnika. Međutim, nisam optimist, jer postoje neka loša iskustva, konkretno vezana uz Eko Biograd, tvrtku koja je također bila u vlasništvu Fortenove. Ondje se dogodilo da je vlasnička struktura promijenjena praktički preko noći, a da prethodno radnici nisu obaviješteni o novonastalim okolnostima. Kao ni Sindikat PPDIV-a”, rekao je Mak.
Kaže kako je izvjesno da će doći do promjene vlasničke strukture na što Sindikat PPDIV-a ne može utjecati ali da zato mogu utjecati da se radnici zbrinu sukladno važećem Kolektivnom ugovoru i Zakonu o radu.
“Ako već moraju otići iz firme, to mora biti uz otpremninu koja je ugovorena. Izvjesno je i to da je upitna sudbina 130 zaposlenika i njihovih obitelji. Borit ćemo se za naša prava svim pravnim sredstvima. Žalosno je da se u srcu Slavonije gase tvornice koje proizvode hranu, trenutačno najvažniji svjetski resurs. Ako Vinka Plus d.o.o. nije od državnog interesa, kako poljoprivrednog, gospodarskog i demografskog značaja, onda je upitna sama proizvodnja hrane u ovom dijelu Slavonije”, pojasnio je povjerenik.