U Upravi šuma Vinkovci prošlu su godinu završili s dobiti većom od 60 milijuna kuna te su po ostvarenim rezultatima i dalje vodeća podružnica u Hrvatskoj. U 2020. proizveli su ukupno 403.817 kubnih metara neto drvne mase, većinu vlastitim kapacitetima, a preostalu količinu uslugama poduzetnika i u samoizradi. Od prodaje drvnih sortimenata prihod je bio 253.354.938 kuna, što je 117,33 posto naturalnog plana prodaje. Prosječna postignuta prodajna cijena iznosila je 571,59 kuna za kubik, a planirana cijena bila je 491 kunu. U investicije je uloženo oko 13 milijuna kuna. Upravitelj Damir Dekanić zadovoljan je poslovanjem u prošloj godini koja nije bila nimalo laka, ako se u obzir uzmu svi problemi nastali zbog pandemije korona virusa. Od njihova uspješnog poslovanja koristi imaju i jedinice lokalne samouprave. Naime, gradovima i općinama na čijem je području obavljena sječa šume lani je na ime šumskog doprinosa uplaćeno 17 milijuna kuna. Važno je u toj priči naglasiti kako se novac uplaćuje na poseban račun i koristi isključivo za financiranje izgradnje komunalne infrastrukture.
“Ako uzmemo u obzir cjelokupnu situaciju vezanu uz COVID-19 mogu izraziti veliko zadovoljstvo što nismo imali kriznih situacija, niti u proizvodnji niti u podmirivanju redovnih obveza. Plaće zaposlenika nisu povećavane, ali nije bilo ni kašnjenja ni uskraćivanja određenih dodataka što je, s obzirom na situaciju, iznimno postignuće. Također, s obzirom na izvrsne poslovne rezultate koje ostvarujemo, obavio sam inicijalne razgovore u Ministarstvu poljoprivrede gdje sam iznio svoje prijedloge za značajnu decentralizaciju u poslovanju i upravljanju Hrvatskih šuma u cilju da korist od lokalne sirovine mora imati upravo lokalno gospodarstvo i lokalno stanovništvo”, kaže Dekanić.
Trenutačno zapošljavaju 761 radnika, od kojih je njih 35 na određeno vrijeme, a kroz mjesec dana planiraju zaposliti i dodatne sjekače. Planom gospodarenja šumom i šumskim zemljištem u ovoj su godini predviđeni šumskouzgojni radovi u iznosu od 40 milijuna kuna, dodaje Dekanić. Isti podrazumijevaju obnovu 360 hektara već pripremljenih površina, konverziju degradiranih šuma na 126 hektara, financiranu sredstvima EU-a, 30 hektara obnove sastojina crnog oraha te redovite radove njege i zaštite šuma. Plan je u 2021. proizvesti 382.449 kubnih metara neto drvne mase. Treba napomenuti i kako će u većini šumarija ove godine u ponudi biti i proizvedeni metarski ogrjev na cesti za koji kupci moraju imati svoj prijevoz, ali i višemetarski ogrjev za koji šumarije pružaju uslugu prijevoza.
“Takav oblik nabave sigurno je najpovoljnija kupnja, gdje jedan prostorni metar metarskog ogrjeva, ovisno o vrsti, košta oko 230 kuna, a jedan kubni metar višemetarskog ogrjeva na cesti oko 270 kuna. Cijene u samoizradi, uz posjedovanje potvrda o obučenosti za rad s motornom pilom, ovisno o vrsti i klasi, iznose oko 130 kuna”, objašnjava Dekanić.
Kada su planovi u pitanju, u ovoj godini od prodaje drvnih sortimenata, napominje, planiraju uprihoditi 211.688.576 kuna i ostvariti dobit od 49.217.716 kuna. Na investicije namjeravaju utrošiti 38.370.573 kune, a za šumski doprinos 17.839.061 kunu.