Drugi mirovinski stup nakon 20 godina štednje počeo je gomilati velike financijske gubitke i sve to u vrijeme kada je više desetaka tisuća osiguranika pred mirovinom ili su već ostvarili uvjete za umirovljenje, objavio je Večernji list.
Ove godine čak su četiri fonda iz C kategorije u minusu četiri do osam posto, u prosjeku to iznosi 6% što znači da je s računa 75 tisuća zaposlenih starijih od 55 godina isparilo oko 600 milijuna kuna. Gubitaka je bilo i prošle godine, stoga generacije rođenih kasnih 50-ih ili ranih 60-ih neće imati nikakve financijske koristi od velike mirovinske reforme čiji početak seže u 2002. godinu.
U redovnu mirovinu u prvih devet mjeseci otišlo je 8.576 osiguranika i korisnika drugog stupa od čega se njih 71,4% vratio prvom jer im je povoljnije. Udio onih koji ostaju u drugom pada zbog inflacije, odnosno zbog gubitaka koje mirovinski fondovi ostvaruju prilikom svojih ulaganja u dionice i državne obveznice. Sve tri kategorije unutar drugog stupa su u minusu, a tu spada i C koja je namijenjena radnicima kojima je do mirovine ostalo pet godina gdje je štednja trebala biti zaštićena od gubitka.
Vrijedi istaknuti kako oni koji pred odlazak u mirovinu izgube 25 tisuća kuna svoje dosadašnje mirovinske štednje neće poput mlađih osoba biti u prilici nadoknaditi izgubljeno, a fondovi C kategorije s gubitkom posluju unazad tri godine.
Države su se zaduživale po nultoj kamatnoj stopi što je bilo dobro za državni i javni dug, ali nije za kupce državnih obveznica koji žive od mirovinskih fondova. Inflacija udara na mirovinski sustav i u fazi isplate mirovina zbog čega u trenutku odlaska u mirovinu radnici mogu dobiti jednokratno dobiti samo 15% svoje mirovinske štednje.