Grad Vinkovci u zadnje vrijeme intenzivirao je aktivnosti vezane za poticanje razvoja poljoprivrede, a njihovu okosnicu čini Program poticanja poljoprivrede. Prije ljetne stanke, pak, u redovnoj proceduri imenovano je i novo Povjerenstvo za zakup na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu RH.
Gradsko vijeće Grada Vinkovaca, sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, na sjednici održanoj 29. lipnja donijelo je Odluku o imenovanju novog saziva Povjerenstva za zakup na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu RH na području grada Vinkovaca. Povjerenstvo čini pet članova, odnosno po jedan predstavnik pravne, geodetske i agronomske struke te dva predstavnika Gradskog vijeća. „U dijelu struke u Povjerenstvu su Andrea Marjanović, Danijel Bošković i Mate Čović, dok su u ime Gradskog vijeća u ovom tijelu Mario Dražić i Goran Kajkić. Tu posebno moram naglasiti kako je, iako to nije zakonska obveza, prema prijedlogu gradonačelnika Ivana Bosančića jedno mjesto iz vijećničke kvote prepušteno oporbenim vijećnicima koji su se usuglasili da ih u Povjerenstvu zastupa Goran Kajkić, a to je na kraju većinom glasova i usvojeno”, ističe Hrvoje Niče, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo.
A kada je riječ o državnom poljoprivrednom zemljištu na području grada ukupno to je nešto više od 2 tisuće hektara. „Međutim dio tog zemljišta je prema ugovorima iz prijašnjih godina prodan privatnim osobama te kroz godine, ovisno o konačnim otplatama, takve površine i formalno prestaju biti državne. S druge strane, kada smo prije dvije godine usvojili Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH napokon se prestalo s praksom rasprodaje nacionalnog blaga te takve situacije više nećemo imati. Prema ovom Programu našim poljoprivrednicima ostavljamo mogućnost njihovog vlastitog razvoja kroz zakupe i koncesije, no s druge strane onemogućili smo moguće mešetarenje državnim zemljištem”, ističe Niče.
Svake godine, pak, u gradski proračun stiže određeni prihod vezan za državno poljoprivredno zemljište. Računajući zakup i prihode od koncesija kao i prihode koji još uvijek pristižu od prodaje iz nekih prijašnjih vremena, u 2020. godini taj je prihod bio 1,84 milijuna kuna.
„Zakon o poljoprivrednom zemljištu definira i korištenje tih sredstava definira. Na području Vinkovaca glavnina prihoda usmjerena je prema izgradnji i održavanju poljskih puteva, otresnica te na dezinsekciju i deratizaciju. Iz navedenih sredstava ići će se i u izgradnju nove vinkovačke tržnice, jer je riječ o kapitalnom objektu na kojem se krajnjim kupcima nudi ono najbolje što naši poljoprivrednici proizvedu. Isto tako, kod EU projekata, koji to dozvoljavaju, dio sredstava ostvarenih od zakupa poljoprivrednih površina koristimo za sufinanciranje projekata koji se tiču ruralnog razvoja. Među takvima je sufinanciranje dijela troškova projekta Pannonia Gourmet te aktualna izgradnja dječjeg igrališta u Mirkovcima”, ističe naš sugovornik.
Kada je riječ općenito o poljoprivrednom zemljištu na području grada Vinkovaca, onom u državnom i onom u privatnom vlasništvu, prema evidenciji Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, od ukupne površine od 10.019 hektara, 7.905 hektara pripada poljoprivrednom zemljištu gdje dominiraju oranice s 5.741 hektarom. Prema sumarnim podacima iz Upisnika poljoprivrednika, pak, neovisno o organizacijskom obliku, Vinkovci imaju 403 aktivna poljoprivrednika. U sustavno poticanje razvoja poljoprivrede Grad Vinkovci je krenuo prošle godine temeljem Programa poticanja poljoprivrede za 2020.-2021. godinu koji je izradio Upravni odjel za gospodarstvo.
„Iz svega navedenoga jasno je kako su Vinkovci poljoprivredni kraj te kako Grad od poljoprivrede ostvaruje značajne prihode. Namjera nam je bila kroz ovaj Program vratiti poljoprivredi ono što joj pripada, a sve s ciljem kako bi naši proizvođači bili još konkurentniji na tržištu. Kod izrade samog Programa jasno smo razgraničili mjere na one poljoprivrednike kojima je to primarno zanimanje, od onih koji su još u fazi promišljanja prelaska iz dopunskog u primarno zanimanje. U prvoj polovici godine već smo dodijeli oko 120 tisuća kuna našim pčelarima, dok u narednom razdoblju planiramo otvoriti još neke natječaje kojima bi dali svoj doprinos u razvoju vinkovačke poljoprivredne proizvodnje, ali i povećanje preradbenih kapaciteta kroz koje se stvara dodana vrijednost u poljoprivredi”, ističe Hrvoje Niče.