Nastavlja se suradnja i međusobna povezanost Vinkovaca s Hrvatima izvan Domovine. Potvrđeno je to danas u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci gdje su uručeni Ugovori o financiranju u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije koji se, između ostaloga, odnose na projekt „Obnova tradicije, ulaganje u budućnost u Vinkovcima i Golubincima”.
Bez obzira na burno političko jutro, gradonačelnik Ivan Bosančić nastavio je redovito obavljati svoje aktivnosti najavivši kako će vinkovačka knjižnica kroz ovaj projekt dobiti solare ukupne vrijednosti oko 70 tisuća eura.
„Svi projekti koji se provode na našem području doprinose razvoju grada Vinkovaca. Danas su s nama ljudi iz Vojvodine koji imaju priliku ostvariti financijska sredstva, kako za crkve, ali i neke druge projekte, a upravo to je blagodat europskih fondova i naše situacije u kojima pripomažemo našim ljudima kroz partnerski odnos”, poručio je.
Kako je objasnio državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić, u cijeloj priči s hrvatske strane sudjeluju Vukovarsko-srijemska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska i Brodsko-posavska županija, a u susjednoj Srbiji obuhvaća prostor od Vojvodine do Beograda.
„Ovaj projekt od velike je važnosti jer kroz njega imamo priliku pomoći našim Hrvatima koji žive u Republici Srbiji. Oni kroz ovakvu suradnju dobivaju najveću pomoć upravo od gradonačelnika, načelnika, ravnatelja i ustanova s područja Hrvatske koji imaju veća europska i projekta iskustva. Učimo ih o projektnom razmišljanju i pripremamo ih na ono što ih čeka u trenutku kada će Srbija pristupati Europskoj uniji”, istaknuo je.
Za ovu godinu planirano je ukupno 32 projekta, Ministarstvo ih financira u iznosu od 1,7 milijuna eura, što je svakako značajan rast ako se pogleda da je u prvoj godini Programa financiranje iznosilo oko 390 tisuća eura.
„Velika vrijednost ovoga projekta je to što se međusobno sada svi već poznajemo. Vrlo je važno za Hrvate u Srbiji da se povežu sa svojom matičnom domovinom i da se međusobno umrežimo s ovdašnjim udrugama i župama. Možemo reći kako se napredak vidi, obnovljeno je desetak pastoralnih centara, napravljen je TV Studio Matica, Zavičajna knjižnica, krovovi, fasade pa sve do obnove šokačkih kuća, manifestacija koje imamo i potrebnog. Naš svijet izuzetno je zahvalan za bilo kakvu i najmanju pomoć i podršku, a ovo nam itekako puno znači i nadamo se daljnjoj suradnji”, s ponosom je izjavila Jasna Vojnić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji.
U četiri godine Programa prekogranične suradnje već je realizirano oko 3,7 milijuna eura, a oko 70 % iznosa pripalo je upravo Hrvatima u Republici Srbiji.
„Moramo biti svjesni da u svim dijelovima svijeta živi preko tri milijuna Hrvata, od kojih otprilike milijun ima naše državljanstvo. Na nama je da našu zemlju predstavimo kao zemlju njihovih predaka i zemlju u kojoj je lijepo i ugodno živjeti. Mislim da su ovakvi događaji odlični da se naši odnosi učvrste, ali i da im damo priliku da na najlakši i najbolji način postanu dio hrvatskog korpusa u pravom smislu te riječi”, zaključio je Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.