Na današnji dan 1946. godine osnovan je Gradski muzej Vinkovci. Temelj za njegovo osnivanje bila je zbirka kolekcionara Mate Medvedovića, prvi postav realiziran je dvije godine poslije, a do danas muzejski se fundus popeo na zavidnu razinu, kakva i priliči najstarijem kontinuiranom naselju u Europi.
Iako su inače ponedjeljkom vrata našeg muzeja zaključana, danas je u njemu bilo itekako živo. Povod je bio 76. rođendan, obilježen ponajviše sabiranjem uspjeha kojih u prošloj godini nije bilo malo. Kako je rekao ravnatelj Hrvoje Vulić, posebno su se tu istaknule dvije nove muzejske akvizicije, jedan predmet i jednu zbirku.
„Uspjeli smo nabaviti zbirku Alberta Kinerta, poznatog vinkovačkog grafičara, a što se tiče druge akvizicije, riječ je arheološkom predmetu jedinstvenom u Hrvatskoj i naš muzej jedini je muzej koji ga ima. Radi se o stolici koju su koristili visoki vojni časnici u svojim pohodima. Poseban je to predmet koji je zasigurno našao svoje mjesto u zbirci muzeja”, predstavljeni su večeras muzejski noviteti.

„Muzej je važna centralna ustanova koja čuva uspomene, priče ljudi koji su ovdje živjeli kroz predmete koje sakupljamo i čuvamo. Lekcije koje možemo naučiti iz povijesti su užasno važne jer zaboravljamo njihova znanja i vještine. Mi ih čuvamo i oživljavamo”, priča nam ravnatelj i podsjeća kako u ovoj kulturnoj ustanovi možemo vidjeti da mi nismo prvi ljudi koji žive ovdje, ali i dobiti odgovore na brojna pitanja iz povijesti koje smo možda oduvijek htjeli znati.
Sve u svemu, ocjenjuje Vulić, protekla godina bila je zadovoljavajuća. Broj posjetitelja drastično se povećao, kako u odnosu na prošlu 2021., tako i u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu. Muzejski materijal gostuje i na brojnim domaćim i međunarodnim izložbama, čime pronose glas Vinkovaca kao jednog važnog lokaliteta.
„Koliko je naš muzej rastao kroz godine govori i činjenica kako je 1996. godine imao tek 10 djelatnika, a danas ih ima već 26. Isto tako, zbirke su se povećale, prije smo djelovali na prostoru jedne zgrade, a sada imamo čak pet muzejskih prostora”, osvrnuo se Vulić zaključivši da nema razloga biti nezadovoljan, ali i da je svjestan kako je pred vinkovačkim muzealcima još puno posla.
Uz dodjelu zahvalnica prijateljima i suradnicima, večeras su predstavljeni i planovi za sljedeću godinu. Hrvoje Vulić dao je jedan mali uvid, pa nas, između ostalog, čeka i proširenje muzeja i obnova muzejskih zgrada. Muzej će zbog radova na neko morati i zatvoriti vrata, ali rezultat će biti puno ljepša, bolja i funkcionalnija zgrada.
Na ovogodišnjoj proslavi bio je i gradonačelnik Ivan Bosančić.
„Kada gledamo kroz povijest vrlo je važno imati jednu ovakvu instituciju u gradu, a 76 godina raditi na prostoru grada je stvarno izvrsno. Tu se prvenstveno trebamo zahvaliti djelatnicima, ravnateljima koji su znali voditi muzej i koji su u ovom prostoru pronašli i sačuvali ne mali broj nalaza. To je nešto što naš muzej čini bogatim, što mu daje jedan poseban štih i hvala svima koji su dali svoj obol da muzej i grad budu ovako lijepi kao što su danas”, poručio je gradonačelnik.

„Posjetite naš muzej, provjerite zašto su Vinkovci najstarije kontinuirano naselje u Europi i koje to sve blago krijemo unutar svojih prostorija. Dođite jer muzej je i vaš”, poziva ravnatelj Vulić.











