Za ovu je sezonu gripe, na državnom nivou, naručeno 360.000 doza cjepiva, no zbog bojazni od moguće povećane potrebe nabavljeno je dodatnih 30.000 doza. Ipak za sada se virusi influenze u europskim državama pojavljuju tek sporadično, a i u Hrvatskoj nema većeg grupiranja bolesti čiji se vrhunac očekuje u veljači. Naime, do sada je na državnoj razini zabilježeno 2.910 slučajeva oboljelih od gripe, dok je u prošloj sezoni taj broj prelazio 18.000.
“Na našem području do sada smo u ovoj sezoni zabilježili 49 slučajeva gripe, što je značajno manje nego u istom razdoblju prošle godine kada smo u našoj županiji u prva tri siječanjska tjedna imali 281 oboljelu osobu. Procjene su za ovu sezonu bile takve da je dogovorena nabavka veće količine cjepiva. Tako smo prvotno dobili 16.000 doza, a naknadno naručili i dodatnih 700, što je značajno povećanje broja doza cjepiva, jer prošle smo godine, recimo, raspolagali s 12.630 doza. Zanimljivo je i da smo do sada, u ovoj sezoni, potrošili 16.000 doza cjepiva, a u cijeloj prošlogodišnjoj 12.500. Znači veći broj građana odlučio se cijepiti ove godine i to je možda jedan od razloga zašto imamo manje oboljelih, uz činjenicu da je ovosezonski virus vrlo sličan prošlosezonskom pa je jedan dio ljudi stekao imunitet”, ističe ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Kata Krešić.
Poručuje i da cjepiva još uvijek ima, te da nije kasno za cijepljenje. Cijepljenje se, napominje, posebice preporučuje kroničnim bolesnicima, trudnicama, starijim ljudima i medicinskom osoblju, jer treba imati na umu da je gripa teška bolest dišnog sustava koja se manifestira visokom temperaturom, kostoboljom, grloboljom, bolovima u mišićima i drhtavicom. Podsjetimo, zaraza se širi kihanjem, kašljanjem, upotrebom zaraženih predmeta, a jedan oboljeli može zaraziti deset osoba. Ako bolest nema drugih komplikacija a najčešća je upala pluća, obično prolazi za desetak dana. Potpuna osnaženost organizma, posebice dišnog sustava nakon oboljenja od gripe, vraća se tek nakon mjesec dana.