Tri nedavne intervencije Helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) na našem području, u Novim Jankovcima, Vinkovačkom Novom Selu i Babinoj Gredi, privukle su veliku pozornost javnosti. Tri su života spašena.
Kako nam je u telefonskom razgovoru za Radio Vinkovce istaknuo predsjednik Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći sa sjedištem u Vinkovcima (HUDHMP), Danijel Šota, rezultat je to i njihova višegodišnjeg zalaganja.
U konačnici, omogućilo je najbrži mogući transport životno ugroženih hitnih pacijenata u velike medicinske centre.
„Mi smo začetnik te ideje još tamo negdje davne 2002. godine, a u više navrata dovodili smo helikoptere iz Italije, Njemačke, Austrije, na pokazne vježbe kako bi mjerodavnim institucijama ukazali na značaj ove službe i potrebu njezina uvođenja. Kako smo i turistička destinacija, ali i kako su životne ugroženosti općenito u zadnje vrijeme sve češće i sve više ne biraju niti godine niti bilo što drugo, potreba je neupitna i sve veća i evo, napokon smo dočekali i taj trenutak. Helikopterska hitna medicinska služba ustanovljena je ove godine, a jedna od četiri baze u Hrvatskoj nalazi se u Zračnoj luci Osijek”, ističe predsjednik HUDHMP-a.
HHMS provodi tri vrste hitnih zračnih medicinskih intervencija: primarne, sekundarne i intervencije međubolničkog prijevoza. Posadu čine pilot i tehničko osoblje te liječnik i prvostupnik sestrinstva / magistar sestrinstva. Važno je, ističe Danijel Šota, omogućiti im da interveniraju neometano.
„Helikopter je opasna stvar kada slijeće, ne samo za ljude nego i za imovinu. Dakle tu mora biti dobra procjena pilota i kopilota, a ono što građani trebaju napraviti je osloboditi potreban prostor, maknuti se isto kao i kada prolaze kola hitne pomoći. Ovom prilikom bih i zahvalio, pogotovo građanima Vinkovaca, jer koliko sam ja ovdje, a evo već 38 godina radim u Hitnoj službi, mogu reći da se naši sugrađani u stvari jako dobro ponašaju u tim situacijama. Dakako, mi palimo sirenu i rotacije samo u iznimno potrebnim situacijama, a oni se već vrlo dobro znaju ponašati u tim situacijama i znaju kako maknuti vozilo. Naravno, uvijek ima i onih loših primjera, srećom su u manjini, pa treba još poraditi na osvješćivanju građana o tome kako pomoći da kola hitne pomoći ili helikopter što prije dođu do unesrećenih”, ističe Danijel Šota.
A o djelovanju HHMS te općenito hitne medicinske službe u Republici Hrvatskoj, riječi je bilo i na 27. Kongresu hitne medicine HUDHMP-a s međunarodnim sudjelovanjem održanom od 24. do 27. listopada u Zadru.
„Bila je to prilika za prezentaciju novih saznanja i iskustava. Kongres smo na neki način usmjerili na to da „hitnjaci” sami pišu radove jer su nama od neprocjenjive važnosti iskustva koja djelatnici hitne medicinske pomoći nekada dožive na terenu. Isto tako, u ovim vremenima stalnih promjena i napretka, imali smo priliku upoznati se s inovacijama kada je riječ o opremi i lijekovima koje koristimo”, istaknuo je, između ostaloga, Danijel Šota.