Hrvatska poljoprivredna komora upozorila je na nisku otkupnu cijenu mlijeka koju ne može nadoknaditi niti jedna potpora.
Iz komore navode kako je za očuvanje proizvodnje i zaustavljanje nepovoljnih kretanja nužno da se cijene povećaju. Odbor za mljekarstvo zaključio je kako je sadašnja otkupna cijena preniska, a radi se o 2,5 do 2,7 kuna za kilogram mlijeka. Predsjednik Odbora za mljekarstvo Igor Rešetar izjavio kako je promjena cijene jedino što proizvođače može zadržat u proizvodnji te je dodao kako su najveće mljekare najavile povećanje otkupne cijene za oko 10 lipa po kilogramu.
U HPK smatraju kako je to nedovoljno te kako je potrebno povećati cijene za minimalno 40 lipa po kilogramu kako bi bilo moguće nastaviti proizvodnju. Razlog takvog zahtjeva komore leži u visokim cijenama žitarica uljarica, ali i rastu ostalih ulaznih troškova. Proizvođači ističu kako je cijena neodrživa i da će proizvodnja nastaviti padati ako ne budu mogli osigurati kvalitetnu hranu za stoku, bez obzira na državne potpore.
Podaci za proizvodnju mlijeka pokazuju kako je u prvih 11 mjeseci 2021. godina proizvodnja bila slabija za četiri milijuna kilograma mlijeka u odnosu na 2020., a broj mliječnih krava ostao je na istoj razini.
„Uvjereni smo kako su otkupljivači svjesni tih trendova te da će izaći u susret proizvodnji koja je sustavno uništavana proteklih godina, iako Ministarstvo poljoprivrede i Vlada koriste sve mjere i mehanizme da se proizvodnja održi i zaustave negativni trendovi”, rekao je Rešetar te je dodao kako je potrebno smanjiti visinu potpore (koja sada iznosi milijun eura) na 400 tisuća eura kako bi se što više mljekara uključilo u investiranje kroz mjeru 4.1.1 “Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava“ – ulaganja u sektor mliječnog govedarstva.
Odbor za mljekarstvo zatražio je od Ministarstva poljoprivrede da pronađe rješenje za neisplatu potpora dijelu stočara zbog otežanog poslovanja uzrokovanog pandemijom covid-19, jer je više stotina stočara ostalo bez potporenepotpune dokumentaciju, navode iz HPK te traže od resornog Ministarstva da nađe rješenje kako bi se pomoglo proizvođačima mlijeka koji nisu dobili isplatu.