U programu 20. Dana Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji danas je u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima predstavljena knjiga “Hrvati u Bačkoj i stvaranje samostalne hrvatske države – bunjevački slučaj” autora dr.sc. Ivana Dulića dr.med.
O knjizi su govorili autor Ivana Dulića, glavni urednik Tomislav Talanga te recenzent Ivica Šola, a uvodnu riječ dao je predsjednik OMH u Vinkovcima Dražen Švagelj.
Knjiga Hrvati u Bačkoj i stvaranje samostalne hrvatske države – bunjevački slučaj predstavlja jedinstvenu višeslojnu analizu bunjevačkog slučaja na prostorima Bačke. Ona je jedinstvena zato što se ne bavi podrijetlom Bunjevaca i njihovom etnogenezom što je uglavnom slučaj s radovima koji pretendiraju dokazati da su Bunjevci Hrvati, nego se bavi analizom sustavnog odnarođivanja Bunjevaca i svekolikim metodama kojima se služe vlastodršci, objavili su na službenoj stranici OMH u Vinkovcima.
Predstavljanje knjige otvorilo je brojna pitanja o položaju Hrvata u Bačkoj te o metodama koje su tijekom povijesti korištene za njihovu sustavnu dehrvatizaciju.
Autor Ivan Dulić naglasio je važnost analize povijesnih i političkih procesa koji su doveli do podjela među Bunjevcima.
„Motiviralo me je to što pratim situaciju u Bačkoj i što ta identitetska podjela među hrvatskim narodom i dalje postoji te se političkim sredstvima produbljava. Cilj knjige je ponuditi svestranu analizu uzroka tih podjela i pomoći u njihovom prevladavanju radi ostvarenja političkih prava i nacionalnog jedinstva”, izjavio je Dulić.
Recenzent Ivica Šola osvrnuo se na važnost vraćanja političkog identiteta Bunjevcima, koji su tijekom povijesti sustavno prikazivani kao posebna etnička skupina odvojena od Hrvata.
„Cijela srpska strategija redefiniranja Bunjevaca započela je još u 19. stoljeću, a danas je dosegla svoj vrhunac. Knjiga doktora Dulića upozorava na gubitak političkog identiteta Bunjevaca i njihovo svođenje na lokalnu, kulturološku skupinu, što je dio šireg projekta “srpskog sveta””, istaknuo je Šola.
Predstavljanje knjige izazvalo je velik interes publike, a sudionici su zaključili kako je potrebno nastaviti raspravu o ovoj temi, posebno u kontekstu očuvanja nacionalnog identiteta Hrvata u Bačkoj.
Bilješka o autoru:
Ivan Dulić rođen je 3. ožujka 1960. godine u Subotici gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1984. godine. Nakon obavljenoga jednogodišnjeg pripravničkog staža u Subotici zaposlio se kao liječnik opće prakse u Domu zdravlja u Kopru u Sloveniji. Godine 1989. vraća se u Suboticu gdje dobiva specijalizaciju iz oftalmologije na očnom odjelu Opće bolnice u Subotici. Specijalizaciju je završio na Očnoj klinici Rebro u Zagrebu 1992. godine nakon čega se vraća na svoje radno mjesto u Subotici, ali prinuđen okolnostima, napušta Suboticu i odlazi u Zagreb gdje radi nekoliko godina, a potom se nastanjuje u Vinkovcima gdje se zapošljava na odjelu za očne bolesti Opće bolnice u Vinkov- cima. Magistrirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1992., a doktorirao na istom fakultetu 1998. godine iz područja oftalmologije. Zauzeto je djelovao na obnovi i unaprjeđenju oftalmološke specijalističke djelatnosti u ratom devastiranoj vinkovačkoj Bolnici.