U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 7. travnja identificirano je još sedam osoba nestalih i smrtno stradalih tijekom Domovinskog rata u Vukovaru, ekshumiranih iz masovne grobnice pronađene u svibnju 2024. na odlagalištu otpada na Petrovačkoj doli.
Sve žrtve su muškarci, od koji je pet hrvatskih branitelja i dva civila, starosne dobi od 32 do 43 godine. Svi su nestali u studenome 1991., tri osobe su posljednje viđene u hangarima Veleprometa, od kojih su dva ranjenika iz vukovarske bolnice, trojica su posljednji put viđeni u zatočeništvu u Negoslavcima, od kojih je jedna odvedena s Ristićevog salaša, a jedna je osoba odvedena iz obiteljske kuće na Sajmištu.
Identificirani su hrvatski branitelji, pripadnici 204. vukovarske brigade HV-a, Vladislav Babijaš (1957.), Stjepan Bali (1955.), Vjekoslav Kostelnik (1950.) i Dragan Mišin (1958.) te Josip Rep (1959.), pripadnik MUP-a, kao i civilne žrtve Ivica Knežević (1955.) i Mijo Radić (1946.).

Okolnosti njihovog nestanka, kažu u Ministarstvu hrvatskih branitelja, podudaraju se s ranije identificiranima iz te masovne grobnice, iz koje je u proteklih mjesec dana sveukupno identificirana 31 osoba, zaključno s današnjom identifikacijom. Zasad je utvrđen identitet 19 hrvatskih branitelja i 12 civilnih žrtava među kojima su i tri žene, identificirane u petak u Vukovaru, izvijestio je nakon identifikacije ministar Tomo Medved.
„Petrovačka dola za nas je najveći izazov dosad, ali rezultati koje imamo ohrabruju nas da nastavimo pretraživati tu lokaciju jer vjerujemo kako se upravo tamo kriju još mnoge neriješene sudbine“, rekao je Medved. Podsjetio je da je detaljno pretraživanje lokacije započelo u travnju 2022., na dojavu zaprimljenu od Sigurnosno-obavještajne agencije, a dvije godine kasnije, u svibnju 2024. pronađeni su posmrtni ostaci žrtava, nakon čega je uslijedila ekshumacija i identifikacija žrtava.
Riječ je o najzahtjevnijoj i najduže istraživanoj lokaciji masovne grobnice, o čemu govore i sljedeći pokazatelji: u 590 radnih dana – iskopano, pregledano i izvezeno više od 110.000 kubnih metara raznog smeća i otpada, a slijedi i uklanjanje brda azbesta jer postoje indicije da se i ispod tog brda nalaze posmrtni ostaci žrtava iz Domovinskog rata.
Nakon pune dvije godine svakodnevnog pretraživanja, ispod gomile otpada u kojem su i životinjske kosti, na oko 400 četvornih metara pronađeno je više od 2000 fragmentiranih koštanih dijelova, nakon čega je ministar Medved zatražio obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, koja se i dalje pretražuje.

Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska traga za 1748 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih je 458 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovarsko-srijemske županije, a 335 na području Vukovara. U mandatu od listopada 2016. prikupljena su saznanja o 480 mogućih mjesta prikrivenih grobnica i provedena terenska istraživanja na 420 lokacija te je pretraženo oko 997.000 m2.
Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području Vukovarsko-srijemske županije, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica, a na području Hrvatske više od 40 pojedinačnih grobnica. U tom razdoblju ekshumirani su posmrtni ostaci najmanje 222 osobe, a identificirano 315 osoba, zaključno s današnjom identifikacijom.
„U proteklih devet godina moga mandata omogućili smo 315 obitelji da saznaju istinu o sudbini svojih bližnjih, dostojno ih pokopaju i imaju napokon mjesto gdje će zapaliti svijeću“, kazao je ministar Medved.
