U povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara u Pastoralnom centru sv. Bono predstavljena je inicijativa izložbe posvećene djeci stradaloj u Domovinskom ratu u Vukovaru. Postavljene ilustracije i fotografije prate datume stradanja sve do lipnja 1992. godine i posljednje biografije.
Postav se temelji na sadržaju knjige “Mama, ne vidim nebo” autorice Ani Galović koja donosi dostupne informacije o trideset i četvero poginule, nestale i ubijene djece u Vukovaru i rubnim mjestima usko vezanim uz grad za vrijeme bitke 1991. godine, a zatim i za vrijeme okupacije.
Izložene ilustracije potpisuje njemački autor Vladimir Köter, koji je na temelju iskaza svjedoka i detalja koje su naveli članovi obitelji smrtno stradale djece ilustrirao pojedinosti dječjih biografija.
Pripremu za stalni postav u Pastoralnom centru sv. Bone u Vukovaru izradila je vukovarska dizajnerica Žaklina Kurmaić koja je istaknula kako je postav izložbe zamišljen s crvenom linijom kao poveznicom koja će se od prve žrtve nadovezivati na svaku sljedeću i simbol je mučeništva najnevinijih žrtava Domovinskog rata.
Župnik župe Sv. Filipa i Jakova Ivica Jagodić rekao je kako je ovo početak incijative stalnog postava koji će sadržavati fotografije stradale djece, njihove biografije i podatak u kojoj su dobi stradali. “Nakana vukovarskih franjevaca je buditi svijest o tome kako je rat odnio puno više nego što možemo shvatiti”, istaknuo je fra Ivica Jagodić.
“Imena ove djece koja su ovdje opisana i dokazana, vjerovatno su nezaokružena priča”, istaknuo je dr.sc. Dražen Živić iz vukovarskog Centra Instituta Ivo Pilar kazavši kako hrvatsko društvo mora učiniti sve kako bi se doznala sudbina svake stradale osobe u Vukovaru, osobito djece, a ako je moguće i počinitelje tih zločina primjereno kazniti. “Moramo poraditi da ova nevina dječja žrtva postane dio hrvatskog memorija, sjećanja na teške, ali i slavne dane vukovarske i hrvatske prošlosti”, poručio je Dražen Živić.