Radionica pisanja “KoLibri” već ima određeni staž, ali do sada nije imala odgovarajući prostor, održavala se na alternativnim mjestima u gradu. To je sada riješeno u dogovoru s Društvom Naša djeca Vinkovci.
Polaznici radionice pisanja “KoLibri”, mladi od 15 do 25 godina, sada se sastaju svake druge srijede od 19 sati u prostoru DND-a u Ulici bana J. Jelačića 34. Ono čime se bave je hrvatska i strana književnost te, naravno, analiza vlastitih uradaka kako bi poboljšali svoju spisateljsku vještinu. Radionicu vodi Nikolina Maletić, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti i dugogodišnja voditeljica literarne grupe “Orion” u Gimnaziji M. A. Reljkovića. Pitali smo ju da nam pojasni što mogu očekivati oni koje se odluče postati novi polaznici radionice.
“Mladi zapravo mogu očekivati susret s drugim i sa samim sobom. Dakle, na radionici čitamo domaću i stranu književnost, poeziju i kraću prozu, ali itekako i tekstove samih polaznika. Ako žele i ako imaju, tekstove mi šalju unaprijed tako da mogu pripremiti materijal i donijeti na radionicu kako bismo zajednički na njima radili. Komentiramo, raspravljamo postavljamo pitanja, izražavamo nedoumice, upućujemo i poneku konstruktivnu kritiku i tako razvijamo svoje pisanje, od drugih dobivamo motivaciju, upoznajemo svijet drugoga i tako razvijamo empatiju i prihvaćanje“, ističe Nikolina Maletić.
Spisateljski talent ono je što je primarno, ali puno toga, kaže, može se pa i mora naučiti. “Ako čovjek osjeća potrebu, motivaciju, da pisati mora, znači i da talent postoji. Ako osjeti tako nešto, usudila bih se reći da je onda i dužan tome otvoriti nešto prostora u svom životu jer to nije važno samo za njega nego i za drugoga. Druga je važna stvar čitanje jer bez čitanja, čitanja dobrih knjige, nema pisanja, dobrog pisanja. Tako da za uspješno pisanje prije svega treba jedan predan rad”, ističe naša sugovornica.
U današnjem vremenu, kaže, pismenost postaje sve upitnija. U tom smislu, radionica pisanja dobro je došla za sve, a ne samo za one koji imaju spisateljske ambicije. Pismenost je potrebna u svakom području i njoj treba težiti.
“Radionica je isto jedan od puteva ka tome. Dakle, ne znači da polaznik nakon radionice mora postati pisac, ali može osvijestiti svoj odnos prema jeziku, može se malo i poigrati, može istražiti različite kreativne potencijale u sebi. Dakle definitivno pozivam mlade da se uključe u našu radionicu. Stavili smo nekakvu granicu od 15 do 25 godina, ali to ne znači da ne mogu doći i nešto mlađi i nešto stariji”, ističe Nikolina Maletić.
Na kraju nam je naša sugovornica rekla i što nju motivira na ovaj angžman, koji je, kaže, vrijedan i truda i uloženoga vremena.
“Svatko od nas mora krenuti od samoga sebe i činiti nekakav pomak. Kakav god bio, on će u konačnici napraviti neki veći pomak. Generalno situacija nije dobra s jezikom, s čitanjem, s položajem knjige u društvu, općenito s odnosom prema kulturi. Situacija je, blago rečeno, problematična, ali pojedinac je taj koji čini razliku, taj koji može donijeti neku promjenu. Tako da sam ja odlučila dati nešto gradu, dati nešto mladima, ponuditi ima jednu aktivnost i znam da će to imati pozitivne učinke za njih i onda za cijelu zajednicu”, ističe Nikolina Maletić.