Od prvog prikazivanja pilot epizode 2017. godine, pa do raskošnih premijera posljednje, četvrte sezone, serija Izabrani (The Chosen) ostvarila je ono što se činilo gotovo nemogućim – stvorila je globalni fenomen temeljen na priči o Isusu iz Nazareta, prenose strani mediji. Dok oni mainstream predznaka tek s oprezom bilježe njezin uspjeh, strani portali sve više prenose priču o ovom serijalu koji je polako, ali sigurno osvojio srca milijuna gledatelja diljem svijeta.
U središtu svega je redatelj Dallas Jenkins, koji je s grupom entuzijasta i uz pomoć gotovo 100 milijuna dolara donacija gledatelja stvorio prvu višesezonsku seriju o životu Isusa Krista. Glavnu ulogu tumači Jonathan Roumie, glumac koji se s papom Franjom sastao čak dva puta kako bi razgovarao o ulozi koja je nadahnula milijune.
Izabrani nisu samo još jedna adaptacija evanđelja. Jenkinsov pristup priči duboko je osoban, često ispričan očima učenika, prozivnika i svjedoka Isusova djelovanja. Prikazi su emocionalni, dijalozi suvremeni, a produkcija promišljena – od povijesno autentičnih prikaza židovskih običaja do raznolike glumačke postave.
Likovi su razvijani s pažnjom, a posebno se ističe lik Mateja, koji je prikazan kao autističan, što je naišlo na podršku, ali i na kontroverze. Neke scene, poput one u kojoj Marija Magdalena privremeno posrće, izazvale su rasprave unutar vjerske zajednice. Jednako tako, rečenica u kojoj Isus kaže: „Ja sam Mojsijev zakon” pogrešno je protumačena kao reference na Mormonovu knjigu. Jenkins je izravno odbacio takve tvrdnje, ističući kako mu je namjera bila ljudska, iskreno i duboko ispričati evanđeosku priču, bez političke agende.
Serija je besplatna za gledanje putem istoimene aplikacije, uz opciju doniranja, a titlovana je i sinkronizirana na više od 600 jezika. I dok joj se popularnost širi izvan SAD-a, analitičari priznaju da religijski sadržaj i dalje teško prolazi na europskom tržištu. Ipak, Jenkins vjeruje kako stil snimanja i naracije, koji podsjeća na europski film, može biti ključ za proboj. Kako kaže, cilj je „skinuti Isusa s kipova i vitraja” i približiti ga kao stvarnu osobu koja mijenja živote.
S planiranih sedam sezona, Jenkins se nada da će serija ostati vjerna svom temelju – pružiti gledateljima, bez obzira na vjeru, priču koja dira, potiče na razmišljanje i ostaje dugo u pamćenju. I čini se da u tome uspijeva – ne kroz spektakl, već kroz tišinu pogleda, riječi nade i jednostavnost jedne drevne, ali uvijek autentične priče.