Učenici i učitelji Osnovne škole I. G. Kovačića u Vinkovcima još su jednom pokazali kako se maštom, trudom i srcem mogu stvoriti velike promjene – i to kroz male, svakodnevne korake. Njihov projekt Eco fashion 3R – Reduce, Reuse, Recycle (smanji, ponovno koristi i recikliraj) spojio je ljubav prema znanju, umjetnosti i prirodi u jednu toplu i inspirativnu priči, čiji rezultati nadilaze školske zidove.
„Kroz modu kao oblik izražavanja želimo potaknuti djecu na razmišljanje o očuvanju okoliša. Uz to, djeca uče raditi zajedno, planirati i kreativno razmišljati. Uvijek iznova nas iznenade svojim idejama”, rekla je učiteljica Palmina Vulin, koja je sa svojim 4.a razredom i Malim knjižničarima pokrenula izradu papirnatih haljina.
U kreativnu izradu šešira uključili su se i učenici 1.c razreda s učiteljicom Izabelom Klarić. Haljine su nastajale od stranica starih knjiga koje su nakon revizije povučene iz knjižnice – mjesta koje je, kako ističe knjižničarka Marina Pavić, postalo prostor održivog djelovanja, kreativnosti i zajedništva.
„Stare knjige koje više nisu imale svrhu sada su postale dio modne umjetnosti i nositeljice poruke o odgovornosti prema okolišu”, rekla je.
Papir se birao pažljivo, gledalo se na čvrstoću, teksturu i izgled. Savijan je, gužvan, zarolan i preklapan kako bi se dobili estetski zanimljivi oblici. Na lutkama su od tih detalja nastajale modne siluete koje su, unatoč netipičnom materijalu, izgledale poput pravih haljina. Upravo su te papirnate haljine postale simbol projekta – spoj stare knjige i nove priče, spoj znanja i dizajna. Njihova elegancija, raskoš i pažljivo oblikovani detalji plijenili su poglede svih posjetitelja izložbe u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci. Učenička kreativnost nije ostala samo na papiru. Projekt je obuhvatio i humanitarnih buvljak u suradnji s Udrugom retroPERSPEKTIVA, a sav prikupljen novac doniran je Udruzi slijepih. Dio odjeće predan je Crvenom križu, a od ostataka učenici šiju jastučiće za klupe u vanjskoj učionici.
„Projekt je više od mode, on spaja male i velike u našoj školi. Želimo djeci približiti važnost recikliranja, etičke proizvodnje i sporije, odgovornije potrošnje”, naglasila je koordinatorica Gabrijela Bićanić.
„Lijepo je što i mi djeca možemo učiniti nešto za zajednicu. Osjećamo se korisno i povezujemo se s ljudima od kojih učimo”, ovaj pristup učenicima donosi i osobnu koristi, kako kaže osmašica Tea Kozina.
„Zabavno je i drugačije nego na redovnoj nastavi. Radimo u skupinama, učimo i družimo se. Haljine od papira ne bismo nikada izrađivali na satu Likovne kulture”, dodaje četvrtaš Karlo Udovičić.
Učenici su pokazali kako znanje, trud i srce mogu zajedno oblikovati svijet – i to počevši od školske klupe.