Na posljednjoj sjednici Vlade usvojen je Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka za 2021. godinu, a koji je prvi puta održan 7. prosinca 2018. godine i koji je polučio veliki interes javnosti te veliko zadovoljstvo svih koji su u njemu sudjelovali. U tri godine održavanja u Programu su sudjelovale ukupno 853 osnovne škole s ukupno 107.587 učenika prvih razreda kojima je dodijeljen med od 597 pčelara. Nakon što su iz Ministarstva potvrdili Školski medni dan i za ovu godinu, predsjednika županijskog Pčelarskog saveza Stanka Čuljka pitali smo koliko to znači domaćim pčelarima odnosno koliko ovaj program može pomoći njihovom poslovanju. Objašnjava kako je cilj ove aktivnosti potaknuti najmlađe sugrađane da na slikovit način dođu u kontakt sa pčelinjima proizvodima.
“Pčelari koji sudjeluju u ovom projektu moraju biti u sistemu kontrole koji je Pčelarski savez dogovorio s ministarstvom. Med koji dobivaju učenici u ovom programu je med domaćih pčelinjaka, prikupljen i izvrcan po najvišim standardima ali isto tako i prošao kontrolu kvalitete u ovlaštenoj ustanovi. Količine meda koji će se plasirati ovim putem nisu velike ali stjecanje povjerenja kod novih potrošača je ideja koja nas je vodila. Potrošnja prehrambenih namirnica iz naše sredine pomaže očuvanju radnih mjesta, a djeca na ovaj način imaju priliku probati zdravi, domaći med i tako steći naviku zdrave prehrane, ali i odgovornosti za domaće proizvode”, ističe Čuljak.
Naši mali sugrađani kroz program, dodaje, upoznaju pčelare iz svoje sredine i iz prve ruke imaju uvid u proces nastanka meda.
“Navike koje steknemo u djetinjstvu ostaju za cijeli život. Zdrava prehrana nam pomaže da ojačamo svoj organizam i povećamo njegovu otpornost što je jedan od preduvjeta da živimo zdravije. Povjerenje koje se u tom kontaktu uspostavi garancija je da će koristiti med koji je sa njihovog područja i koji je prošao kontrolu. Kupovinom od proizvođača iz naše sredine pomažemo ne samo njima već i sebi”, naglašava Stanko Čuljak.
Iskoristili smo priliku i pitali ga da nam kaže kakvo je stanje u pčelinjacima, s obzirom da je proljeće godine dosta hladno i vjetrovito i znači li to da ćemo imati još jednu lošu godinu u pčelarstvu ili će ipak biti nešto bolje nego prošle i pretprošle godine. Nažalost ova godina je po svim pokazateljima još jedna u nizu nepovoljnih godina za pčelarstvo, upozorava. Zbog hladnog vremena i kasnog mraza prinosi meda će biti jako smanjeni, a na pojedinim područjima pčelari dodavanjem mednih pogača spašavaju pčele da ne umru od gladi. U Pčelarskom savezu pokrenuta je i inicijativa prema Ministarstvu poljoprivrede da se iznađe način kako pomoći pčelarima i pčelama da prebrode ovo nepovoljno razdoblje.
“Moramo biti svjesni činjenice da glavna uloga pčela u našoj sredini nije prikupljanje meda i drugih pčelinjih proizvoda već oprašivanje biljka koje ovise o pčelama. Pčele su tu svoju društveno korisnu radnju obavile uredno tako da će tih plodova na našim stolovima biti. Nažalost sada zbog pomanjkanja nektara u prirodi pčelama prijeti umiranje od gladi i samo ih pčelari dodavanjem mednih pogača održavaju na životu dok se ne poprave vremenske prilike i nešto ne zamedi”, zabrinut je Stanko Čuljak.
Uz lijepo vrijeme koje je nužno za “rad” pčelama i koje s nestrpljenjem priželjkuju, pčelarima, dakle, treba i puno znanja i sredstava kako bi održali svoje košnice na životu.