Cijepljenje protiv gripe u Hrvatskoj je započelo početkom studenog, a početkom prosinca zabilježeni su i prvi slučajevi oboljelih od virusa gripe tipa A, riječ je o uzorcima i službeno potvrđenim u Nacionalnom centru za influenzu Svjetske zdravstvene organizacije pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, a pristigli su iz Zagreba i Splita. Pokazalo se da je gripa ove godine stigla prije nego se uobičajeno pojavljuje, poslije Božića. Za ovu je sezonu gripe, na državnom nivou, naručeno 360.000 doza cjepiva, no zbog povećane potrebe pribavit će se još 30.000 doza. U Europi je pored tipa A evidentiran i virus gripe tipa B. Za sada se virusi influenze u europskim državama pojavljuju tek sporadično, a i u Hrvatskoj nema većeg grupiranja bolesti čiji se vrunac očekuje u veljači.
“Na našem području do sada smo zabilježili tek nekoliko pojedinačnih slučajeva gripe, tako da o nekom grupiranju još uvijek ne možemo govoriti, odnosno još uvijek nema naznaka epidemije, iako se gripa ove godine pojavila ranije nego inače. Procjene su za ovu sezonu bile takve da je dogovorena nabavka veće količine cjepiva. Tako smo prvotno dobili 16 tisuća doza, a naknadno naručili i dodatnih 700, što je značajno povećanje broja doza cjepiva, jer prošle smo godine, recimo, raspolagali s 12.630 doza”, ističe ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Kata Krešić.
Poručuje i da cjepiva još uvijek ima, i u Vukovaru i u Vinkovcima, ali i u Županji, te da još uvijek nije kasno za cijepljenje. Cijepljenje se, napominje, posebice preporuča kroničnim bolesnicima, trudnicama, starijim ljudima i medicinskom osoblju, jer treba imati na umu da je gripa teška bolest dišnog sustava koja se manifestira visokom temperaturom, kostoboljom, grloboljom, bolovima u mišićima i drhtavicom.
Podsjetimo, zaraza se širi kihanjem, kašljanjem, upotrebom zaraženih predmeta, a jedan oboljeli može zaraziti deset osoba. Ako bolest nema drugih komplikacija a najčešća je upala pluća, obično prolazi za desetak dana, a potpuna osnaženost organizma, posebice dišnog sustava nakon oboljenja od gripe, vraća se tek nakon mjesec dana.
Zanimljivo je da se virusi gripe stalno mijenjaju pa su tako svake godine uzročnici gripe virusi koji su bar malo drugačiji od onih iz prethodne godine. “Činjenica da se virusi gripe mijenjaju utječe i na djelotvornost cjepiva koja je od sezone do sezone različita i koja ovisi, između ostalog, o tome u kojoj se mjeri cirkulirajući sojevi virusa gripe poklapaju s cjepnim sojevima, ali naravno ovisi i o dobi i zdravstvenom stanju cijepljene osobe te o činjenici da li se cijepila i prethodnih godina”, objašnjava dr. Krešić.
Ukoliko ipak obolite od ove bolesti liječnici ponajprije preporučuju mirovanje, gripu dakle treba preležati, piti puno tekućine i dati organizmu priliku da se oporavi i ujedno ne prenositi virus na druge.