13 C
Vinkovci
Srijeda, 18. rujna 2024.

Koja su najvažnija pravila za sigurnost u zrakoplovu?

Više od autora

- vl promo-

Zračni prijevoz jedan je od najsigurnijih načina prijevoza zahvaljujući naprednoj tehnologiji, vještim posadama i putnicima koji slijede osnovne sigurnosne smjernice. Danas ćemo se pozabaviti s tim sigurnosnim pravilima koje bi svaki putnik trebao znati.

Moderni zrakoplovi opremljeni su naprednim sigurnosnim značajkama i slijede stroge protokole. Međutim, svi putnici također dužni su pridržavati se unaprijed definiranih pravila koja se tiču sigurnosti letenja. Ta pravila su univerzalna, a u nastavku koji slijedi donosimo pregled onih najvažnijih za maksimalnu sigurnost tijekom leta.

Zašto je važno pratiti sigurnosne upute i demonstracije?

Bilo da se radi o prezentaciji uživo ili videu, sigurnosna demonstracija koju nam pokazuje stjuardesa najvažniji je aspekt sigurnosti. Mnogi putnici to zanemaruju, no svaki model zrakoplova ima male varijacije u sigurnosnim postupcima. Demonstracija pokriva te bitne pojedinosti poput lokacije izlaza, kako koristiti sigurnosne pojaseve, maske za kisik i prsluke za spašavanje te što učiniti u hitnim slučajevima. Obratite pozornost, stoga, na to što vam stručno osoblje govori, bez obzira na to što ste to već negdje jednom čuli.

Vežite sigurnosne pojaseve

Čak i kada je znak sigurnosnog pojasa isključen, dobro je držati pojas vezan dok sjedite. Turbulencija se može pojaviti neočekivano, a ako niste vezani, čak i blaga turbulencija može dovesti do ozljeda. Posebno ako putujete na duže relacije kao što je let Zagreb Dubai. Čak i ako ste pojas posve labavo vezali, to može spriječiti nesreće i osigurati vašu sigurnost.

Smiju li se koristiti elektronički uređaji?

Za vrijeme polijetanja i slijetanja, putnici su dužni isključiti svoje elektroničke uređaje ili ih prebaciti na zrakoplovni mod. Ovo je važno kako bi se izbjegle moguće smetnje u sustavima za navigaciju i komunikaciju.

Osim toga, pušenje je strogo zabranjeno na svim komercijalnim letovima, uključujući korištenje e-cigareta. Neovlašteno diranje, onesposobljavanje ili uništavanje detektora dima u zahodima zrakoplova kazneni je prekršaj s drakonskim kaznama.

Kako pravilno spremiti prtljagu?

Nepropisno spremljena prtljaga može postati opasna tijekom turbulencija ili u hitnim slučajevima. Dobro zatvorite pretince iznad glave, a teže stvari gurnite ispod sjedala ispred sebe. Nikada nemojte spremati velike ili teške predmete u pretince iznad glave jer bi mogli pasti i ozlijediti nekoga tijekom leta. Također, slijedite smjernice zrakoplovne kompanije o težini i veličini prtljage kako biste izbjegli probleme s ograničenim prostorom. Ako ste se, recimo, odlučili za let Zagreb Madrid, i u Madridu planirate ostati duže vrijeme, provjerite koja aviokompanija omogućuje putnicima da sa sobom ponesu kofere većih dimenzija. Sve informacije o letovima, cijenama karata pa čak i smještaju potražite na platformi eSky.hr.

Dodatni savjeti za sigurno putovanje

Osim osnovnih pravila, podijelit ćemo s vama još nekoliko korisnih savjeta koje imajte na umu sljedeći put kad se budete vozili avionom.

Slušajte zrakoplovno osoblje

Glavni razlog zbog kojeg su stjuardi i stjuardese u zrakoplovu je osiguravanje sigurnosti pa ako vas netko od njih zamoli da učinite nešto poput vezanja sigurnosnih pojaseva, prvo to učinite pa kasnije postavljajte pitanja. Važno je razumjeti da njihove upute nisu samo formalnost nego ključno pravilo za sigurnost svih. To je posebno bitno u kontekstu planiranja putovanja kada ljudi često traže najpovoljnije avionske karte. Dakle, dok birate povoljne letove, sjetite se da je na kraju najvažnija vaša sigurnost. U članku Usporedba stranica s cijenama avionskih karata – koja je najbolja? – pretražite online platforme koje na jednom mjestu nude i sve letove i dostupne cijene i trenutne popuste.

Nemojte nositi sa sobom nikakav opasan materijal

Postoje prilično dugački popisi opasnih materijala koji nisu dopušteni, ali zdrav razum bi vam trebao nalagati da u zrakoplov ne biste trebali unositi benzin, korozivne tvari, otrovne plinove i druge slične predmete osim ako ih je zrakoplovna kompanija dopustila. U tom slučaju provjerite kako pohraniti te stvari.

Neka vam zrakoplovno osoblje natoči tople napitke

Stjuardese su obučene za rukovanje toplim napitcima poput kave ili čaja u prepunom prolazu u zrakoplovu dok je isti upokretu, stoga im dopustite da natoče piće i daju ga i vama.

Zabranjene riječi na međunarodnim letovima

Prema popisu koji je pripremila Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo, neke su riječi posebno zabranjene na međunarodnim letovima. Ove riječi mogu izazvati paniku među ostalim putnicima i posadom leta. Izbjegavajte korištenje sljedećih riječi na međunarodnim letovima:

  • terorist/terorizam
  • bomba
  • raketa
  • oružje (pištolj)
  • vatra

Iako popis riječi može varirati od kompanije do kompanije, vjerujemo da smo jasno naznačili o čemu se točno radi.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno