Kristinini sapuni savršen su spoj prirode i mašte

|

- Advertisement -

Sapuni koje ona pravi su zdravi i neodoljivog mirisa, a 12 različitih vrsta nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nuštarka Kristina Grgić spojila je ljubav prema prirodi i kreativnosti te stvorila jednu pravu malu rapsodiju.

Domaći sapuni u posljednje su vrijeme jedan od vodećih trendova u svijetu ljepote i zdravlja. Osim što su ekološki prihvatljivija opcija, teško im je odoljeti i zbog izgleda, a ako znamo da su napravljeni od prirodnih sastojaka, predivnih boja i još boljih mirisa, posve je jasno zašto bi svatko trebao imati barem jedan takav. Toga je svjesna i mlada Kristina Grgić iz Nuštra. Na njezine prirodne sapune nitko ne ostaje imun, odlično izgledaju i predivno mirišu, prepuni su korisnih sastojaka te ekološko pakirani. Ideju je ova 25-godišnjakinja počela razvijati prije više od godinu dana. Početkom listopada 2021. svoje rukotvorine odlučila je podijeliti s javnosti, a brzinom munje uspjela je stvoriti vojsku obožavatelja.

„Inače volim puno raditi s rukama pa sam spojila ljubav prema prirodi i kreativnost. Nadahnuće mi je bio miris grožđa jer sam jednom prilikom na poklon dobila takav sapun, a jako volim i eterična ulja”, kaže nam Kristina dodavši kako joj je odskočna daska bio i Prehrambeno-tehnološki fakultet jer se uz njega sve više počela zanimati za područje bioaktivnih tvari. Eksperimentirala je, vidjela da joj ide i odlučila se više posvetiti domaćoj izradi sapuna.

Postoji više tehnika izrade sapuna, no naša sugovornica koristi „Melt&Pour” metodu. Ona uključuje gotovu krutu bazu u kojoj je već odrađen proces saponifikacije, topi ju na pari i od nje radi sve. Za boju uglavnom odabire prirodne mineralne pigmente, a ponekad boju sapuna dobije i od začina poput cimeta, kurkume i dr. U njezinim sapunima nalaze se i hladno prešana biljna ulja te eterična ulja koja imaju izuzetno pozitivne učinke i na naše zdravlje, primjerice, eterično ulje čajevca pomaže u borbi protiv akni i kožnih bolesti, dok ono od kadulje ima snažni antiseptički i protuupalni učinak. „Moji sapuni su glicerinski što znači da na sebe privlače vodu i zato imamo osjećaj hidratizacije. Uz glicerin, bitan sastojak su i biljna ulja, a ja koristim od makadamije, badema, kokosa i od sjemenki grožđa”, pojasnila je Kristina.

Radi „obične” sapune i piling sapune, a 12 dostupnih vrsta su: grožđe, cimet, kadulja, naranča, aktivni ugljen – čajevac, lavanda, eukaliptus, med, jagoda, kava, limunska trava i kokos. Kako kaže, povratne informacije su fantastične, ljudi su oduševljeni, a posebno joj je drago kada joj je se javi netko kome je sapun stvarno pomogao. „Prijateljica se uz pomoć sapuna od limunske trave riješila krasti na rukama, dok je jednoj drugoj klijentici sapun od cimeta pomogao s aknama”, ističe.

Izrada jednog sapuna traje nekoliko sati, ali sve ovisi o vrsti. Oni s jednim slojem su jednostavniji za napraviti, a u slučajevima kada ide više slojeva radi se svaki sloj posebno. Potrebno je i određeno vrijeme za hlađenje, najbolje preko noći, pojašnjava Kristina. Sestra joj pomaže sa slikama koje oduševljavaju svakoga tko se nađe na njezinom profilu rhapsodos.hr na društvenim mrežama, no sve ostalo radi sama, čak je sama osmislila i napravila biorazgradivo pakiranje.

A sve to što smo dosad spomenuli, od neodoljivog mirisa i zdravstvenog učinka do zanimljivog omota, stavljeno je pod zajednički nazivnik – Rhapsodos. Kako kaže, tu grčku riječ koristi od djetinjstva jer su njezini roditelji košaru punu voća ubranog u njihovom voćnjaku nazivali rapsodija okusa, a nada se kako će ju pratiti još dugo u svijetu izrade sapuna.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.