Pod vodstvom doktora Domagoj Drenjančevića 17 djelatnika KBC-a Osijek od jučer se bavi gotovo isključivo dijagnostikom infekcija COVID-19. Naime, laboratorij Odjela za kliničku mikrobiologiju u KBC-u Osijek jučer je počeo s obavljanjem testiranja uzoraka na COVID-19 za devet bolnica u pet istočnih hrvatskih županija.
A uvođenjem testiranja, u KBC-u Osijek utrostručen je, odnosno učetverostručen, dnevni obrtaj uzoraka, piše Glas Slavonije. “Testiranja kojima se otkriva virus SARS-CoV-2, uzročnik aktualne pandemije, postavljana su na različitim dijagnostičkim platformama te je u samom početku testiranje bilo moguće samo u Zagrebu. Kako se stvari razvijaju, dostupnost dijagnostičkih testova sve je veća na više različitih sustava, tako da se oni postupno uvode u testiranje. To je uvijek tako kad se pojavi nešto sasvim novo. Ubrzo su postali dostupni i testovi za dijagnostičku platformu koja postoji u laboratoriju Službe za mikrobiologiju ZZJZ-a Osječko-baranjske županije te su upravo oni bili prvi koji su započeli testiranje izvan Zagreba, na čemu im iskreno čestitam. Naravno, ne postoji ni jedan laboratorij u svijetu koji može imati sve uređaje dostupne na tržištu, tako da je ovo na neki način i stvar trenutka. Činjenica je da smo i mi u KBC-u Osijek instalirali dijagnostički test kakav se koristi i u KBC-u Zagreb, Rijeka ili Split, a centri za testiranje su se diljem Hrvatske uvodili dan za danom, ovisno o dostupnosti samih testova, i još nije gotovo, jer kapacitete treba povećavati”, objašnjava za Glas Slavonije dr. Drenjančević.
U KBC-u Osijek priznaju kako je glavni limitirajući čimbenik u ovom trenutku dostupnost reagensa na tržištu, pa kapaciteti ni sad nisu potpuno iskorišteni.
“Već i sad testiramo za druge bolnice iz susjednih županija, a spremni smo, ako budu na tržištu osigurani testovi, testirati i za sve ostale ustanove svih slavonskih županija. Osim toga, planiramo uvesti u vrlo skoro vrijeme još jednu dijagnostičku platformu, drugog proizvođača, uz postojeće dvije Rocheove. U našim se okolnostima uzorci testiraju u serijama različitih veličina, od nekoliko do maksimalno 94, po principu što je serija veća, veća je i iskoristivost reagensa, jer se u testiranju obvezno koristi kontrola, koja nam potvrđuje validnost rezultata. Znači, što više uzoraka, to bolje”, ističe dr. Drenjančević.