Povodom medijskih napisa o ugrizu zmije otrovnice djeteta u Javnoj ustanovi “Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” priopćenjem za medije oglasio se i sam centar rekavši kako su na prijavljeni incident reagirali promptno i prema svim pravilima, tražeći intervenciju od službi i institucija koje su za to nadležne. Priopćenje donosimo u cijelosti:
Naime, obavijest o tome da je zmija ugrizla dijete na prostorima vanjskih izložbenih postava JU MCDR Vukovar poslao nam je otac djeteta tek u ponedjeljak, 1. kolovoza, dva dana nakon njihovog posjeta centru. Iako zaštitarska služba na ulazu u centar ni dežurni djelatnik nisu imali informaciju o bilo kakvom incidentu, niti je toga dana zabilježen, Javna ustanova je odmah po zaprimanju obavijesti kontaktirala Udrugu za zaštitu životinja Zmijolovac, koja je nadležna postupati u ovakvim situacijama te je dogovoren pregled cjelokupnog prostora, vanjskih i unutarnjih eksponata kao i preventivno posipanje repelentom, za 3. kolovoza rano ujutro.
Članovi Udruge Zmijolovac pozvali su i oca djeteta koji je prijavio slučaj te je i on nazočio pregledu terena. Ukazano mjesto, kao i cjelokupan prostor Javne ustanove, temeljito je pregledan i nije pronađena niti jedna zmija, što potvrđuje i službeno izvješće o interventnom pregledu. Također, prema informacijama kojima centar raspolaže, nije potvrđeno da se radi o ugrizu otrovnice, stoga je neodgovorno širiti neprovjerene informacije, a kako za to nismo nadležni, provjeru takvih navoda potrebno je zatražiti od mjerodavnih institucija.
Izražavamo žaljenje što je dijete doživjelo traumu, u stalnom smo i izravnom kontaktu s bolnicom u koju je dječak bio zaprimljen te nam je potvrđeno da je otpušten kući i da se dobro oporavlja. Naš centar godišnje prosječno posjeti više od 50000 posjetitelja, od kojih su većina upravo djeca te posebnu pažnju i brigu pridajemo sigurnosti djece i iznimno urednom i redovnom održavanju okoliša.
Anto Blažanović specijalist patologije i specijalist sudske medicine i trenutni ravnatelj Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar pojasnio je kako je dijete prije nekoliko dana primljeno i inicijalno pregledano u hitnoj kirurškoj ambulanti nakon čega je upućeno na pedijatriju.
“Dijete je toga dana u hitnoj kirurškoj ambulanti pregledao doktor kirurg Mario Begović. Kako je u nalazima naveo, dijete je u prostorije bolnice došlo u pratnji oca koji je rekao kako misli da je dijete ugrizla zmija. Dakle nitko nije siguran o čemu se zapravo radilo. U nastavku se navodi kako je dijete zaprimljeno s dvije punktiformne rane, odnosno dva okruglasta ovalna defekta koja mogu odgovarati i ugrizu zmije, ali i bilo koje druge životinje ili ozljedi. Doktor Begović je u nalazu naveo kako se oko defekata ne vide znakovi crvenila, otoka ili upale koje su u pravilu uvijek tu kada je riječ o ugrizu otrovnice. Sasvim je izvjesno da dijete nije ugrizla otrovnica jer da je ubrizgan otrov bilo koje zmije otrovnice u organizam tog djeteta bile bi promjene i lokalnog i sustavnog karaktera. Odmah bih pojasnio o čemu je riječ, svaki patološki proces je karakteriziran kliničkom slikom pa tako i ugriz zmije otrovnice. Obično su ti otrovi proteini enzimske prirode te dovode do različitih poremećaja kako u živčanom sustavu tako i u području krvi i krvnih žila. Obično se u području ugriza vide promjene u smislu nekroze ili krvarenja, a postoje i sistemski simptomi koji upućuju na trovanje, a kojih ovdje nije bilo”, pojasnio je Blažanović.
Pedijatrica Nataša Šarčević, liječnica koja je medicinski obradila dijete naglasila je kako su svi nalazi bili uredni.
“Lokalno na mjestu ugriza životinje, za koju mi ne možemo utvrditi koja je, osim dvije punktiformne rane s okolne dvije ogrebotine nikakve lokalne reakcije nije bilo. Kontaktirali smo odmah sve službe koje su bile dostupne, infektologa, intenzivnu KBC-a Osijek kako bismo se posavjetovali što napraviti u takvoj izuzetno rijetkoj situaciji, jer se nismo do sada susreli s ugrizom zmije kod djeteta. Opservirali i pratili smo dijete tijekom 24 sata i ono nije pokazivalo nikakve lokalne ni sustavne reakcije. Shodno tome, nismo se odlučili dati ni antiviperin serum koji ima svoje izuzetno teške nuspojave i komplikacije. Svi laboratorijski nalazi koje smo napravili bili su uredni te je dijete nakon 24 sata pušteno na kućnu njegu uz daljnji nadzor roditelja. Nakon 72 sata napravljena je i kontrola i nalazi su i dalje bili uredni”, navodi Šarčević.
Blažanović je i pojasnio što građani trebaju učiniti ako ih zmija ugrize.
“Ukoliko postoji evidentan ugriz zmije, trebalo bi, ukoliko je to moguće, prepoznati o kojoj se zmiji radi no, u svakom se slučaju treba javiti liječniku. U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar imamo antiviperin serum te će ga liječnici, ukoliko dođe do ugriza otrovnice, prema kliničkoj slici primijeniti”, rekao je Blažanović te na pitanje koliko se često susreću s ugrizima riđovke na našem području odgovorio kako se u dvadeset godina, koliko je on u Vukovaru, ne sjeća niti jednog ugriza riđovke.