Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Naredbu o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači koja ima za cilj sprječavanje pojave i suzbijanje širenja afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske. Odluka se posebice odnosi na populaciju divljih svinja kao potencijalnih prijenosnika bolesti.
Prema Naredbi NN 115/2018 uspostavljaju se sljedeće mjere:
- Smanjenje broja divljih svinja na biološki minimum u lovištima sa utvrđenim planiranim matičnim fondom.
- Potpuno odstranjivanje divljih svinja u lovištima s privremenom ili sezonskom populacijom.
- Stroga biosigurnost, uključujući zabranu zimskog prihranjivanja osim za lovne svrhe te obavezno uklanjanje kopitara i nusproizvoda iz divljači samo na odobrenim mjestima
Lovci su dužni prijaviti odstrjel unutar 24 sata, poslati uzorke odstrijeljene divljači za veterinarsku analizu te aktivno pretraživati i prijavljivati svinje koje uginu te ih dostaviti na ispitivanje. Populacija divljih svinja glavni je izvor širenja ASK-a prema domaćim svinjama, a širenje bolesti u susjednim državama i potvrđeni slučajevi u divljini ojačavaju potrebu za preventivnim mjerama. Prema podacima Ministarstva, od siječnja do lipnja 2025. potvrđeno je 19 slučajeva kuge kod divljih svinja te pet izbijanja kod domaćih svinja unutar zone ograničenja III. Proširena regionalizacija trajno je na snazi, a 20. lipnja 2025. donesene su dodatne mjere ograničenja.
Sukladno najnovijim Naredbama uvedene su stroge biosigurnosne mjere na lovištima i farmama, dezinfekcija vozila, opreme i obuće, zabrana prijevoza i zadržavanja divljači bez propisa, registracija i nadzor farmi, uz prisilu za laboratorijsko testiranje divljih i domaćih svinja. Ministarstvo redovito održava edukacije za lovce i farme kako bi uskladilo praksu s epidemiološkim rizikom, a u skladu s važećim zakonodavstvom i na preporuku stručnih timova, pooštrava lovne mjere i biosigurnosne protokole kako bi spriječilo unutar Hrvatske mogućnost pojave afričke svinjske kuge. Kontinuirano nadziranje, sekvenciranje uzoraka i aktivno sudjelovanje lovoovlaštenika ključni su za uspjeh predloženih normativnih mjera.