Minski sumnjivo područje u Hrvatskoj obuhvaća područja 8 županija i 50 gradova i općina

|

- Advertisement -

Na 60. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u prosincu 2005. godine, temeljem Rezolucije o pomoći u protuminskom djelovanju 4. travnja proglašen je međunarodnim danom svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju i od tada se kontinuirano obilježava u Republici Hrvatskoj.

Iako zbog epidemiološke situacije u kojoj se našao svijet i Hrvatska ove godine nisu poduzimane intenzivne javne aktivnosti obilježavanja 4. travnja, Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH, kao koordinativno tijelo protuminskog djelovanja u Republici Hrvatskoj kontinuirano provodi aktivnosti prilagođenih i optimiziranih mjera upozoravanja na još uvijek postojeću minsku opasnost u cilju podizanja svijesti građana o postojanju iste, stoji u priopćenju Ravnateljstva civilne zaštite.

Minski sumnjivo područje u Republici Hrvatskoj iznosi 298 četvornih kilometara, a obuhvaća područja 8 županija i 50 gradova i općina koja su zagađena minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima. Temeljem raspoloživih djelovodnika miniranja evidentirana je zagađenost s 24.108 mina te većom količinom neeksplodiranih ubojnih sredstva, razmještenih u područjima intenzivnih borbenih djelovanja tijekom Domovinskog rata.

Preostali MSP-a Republike Hrvatske, s 98% čine šume i šumska područja. Vitalni civilni i gospodarski objekti i gotovo sve obradive poljoprivredne površine razminirane su te vraćene zajednici na uporabu. Od mina je očišćen i značajan dio državne granice, a u narednom razdoblju prioriteti aktivnosti razminiranja usmjereni su na razminiranje zaštićenih rezervata prirode.

Cjelokupno minski sumnjivo područje Republike Hrvatske obilježeno je s 11.540 oznaka upozorenja na minsku opasnost.

Navode i kako je od 1991. godine u 1.374 minska incidenta i nesreća u Republici Hrvatskoj stradalo ukupno 2.008 osoba, od kojih 523 osobe smrtno. U razdoblju nakon završetka Domovinskog rata do danas 597 osoba je stradalo od mina, od kojih 203 osobe smrtno. Obavljajući poslove razminiranja u Republici Hrvatskoj nastradao je 131 pirotehničar, od kojih 38 smrtno.

U kontekstu obilježavanja 4. travnja, kao dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, sve građane Republike Hrvatske, posebice one koji žive u blizini MSP-a, kao i one najugroženije koji se zbog svog posla ili hobija kreću u blizini MSP-a, iz Ministarstva unutarnjih poslova pozivaju na odgovornost i poštivanje oznaka minske opasnosti.

I ove godine skreću pozornost na minsku opasnost te pozivaju građane na poštivanje oznaka minske opasnosti uz poruke:

  • ne ulazite u označena minska polja i minski sumnjiva područja
  • poštujte znakove opasnosti od mina
  • ne uklanjajte znakove opasnosti – budite odgovorni prema drugima
  • ne dirajte nepoznate predmete i eksplozivne ostatke rata
  • obilježite mjesto pronalaska mes-a ili nus-a i obavijestite policiju na broj 192 ili sustav žurne pomoći na broj 112
  • izbjegavajte rizično ponašanje – zovite upomoć
  • razminiranje prepustite stručnjacima
  • poljoprivrednici, zemlja je vaše veliko blago, ali život je daleko najveće
  • branje gljiva i skupljanje drva za ogrijev može biti kobno
  • djeco, opasna područja nisu igrališta
  • ribiči, lovci, neka vaša omiljena mjesta sada su minirana. budite razumni , izbjegavajte ih, postoje i sigurni prostori
  • postoje sigurna lovišta
  • budite svjesni mina
  • budite svjesni minske opasnosti
- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.