Svojih prvih deset godina danas slavi Centar za hitnu medicinu – objedinjeni hitni bolnički prijem Opće županijske bolnice Vinkovci. Željeli su, kažu u vinkovačkoj bolnici, obilježiti ovaj jubilej pa su za tu prigodu odlučili organizirati stručni simpozij, koji je u tijeku u prostoru Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije.
Radovi na uređenju prostora OHBP-a, moglo se čuti, počeli su još još 2009. godine kada se krenulo i s okupljanjem i educiranjem medicinskog osoblja. Sve se, međutim, odužilo zbog problema koje imala tvrtka koja je izvodila radove, pa je hitni prijem u punom pogonu počeo raditi u siječnju 2015. godine.
„Ovaj jubilej obilježavamo stručnim simpozijem s temama iz hitne medicine koji je bodovan od Hrvatske liječničke komore i Hrvatske komore medicinskih sestara. Predavači su s našega Odjela za hitnu medicinu i s drugih naših odjela, kao i iz drugih ustanova, a teme su sve vezane za hitna stanja u različitim područjima medicinske djelatnosti”, istaknuo je ravnatelj Bolnice dr.sc. Krunoslav Šporčić.
Do uspostave Objedinjenog hitnog bolničkog prijema svaki odjel imao je svoju hitnu ambulantu koja je djelovala samostalno i pacijenti su dolazili ovisno o tegobi u neku od tih hitnih ambulanti. Sada su ostale samo tri zasebne hitne ambulante: pedijatrijska, ginekološka i psihijatrijska, a svi ostali hitni pacijenti dolaze na jedno mjesto.
„Oni su krenuli prije deset godina i mislim da su svojim postojanjem u potpunosti opravdali taj naš projekt i ono što on u stvari jest, a to je da pacijent kada dođe u bolnicu ne luta nego da bude zbrinut na jednom mjestu i da dobije najbolju, najkvalitetniju i najbržu moguću pomoć”, istaknuo dr.sc. Krunoslav Šporčić.
Godišnje kroz OHBP vinkovačke bolnice prođe oko 25.000 do 30.000 pacijenata koji se trijažiraju po kategorijama, a svaka kategorija nosi svoj stupanj hitnosti, istaknuo je voditelj Odjela za hitnu medicinu dr. Krešimir Golubović.
„Po statistikama većina pacijenta koji nam dolaze su manje hitni i riječ je uglavnom o četvrtoj te o petoj kategoriji i takvih je pacijenata oko 60 posto. Oko 40 posto su hitna stanja, znači prva, druga i treća kategorija. Srećom prve kategorije odnosno najtežih pacijenata kojima je potrebna i reanimacija i najhitniji postupci, nema puno“, kazao je dr. Golubović.
Kada je o kadru riječ, istaknuo je, na Odjelu za hitnu medicinu situacija uvijek dinamična kada je riječ o liječnicima. To su specijalisti te sekundarci i specijalizanti. Situacija je takva da mladi liječnici koji dobiju specijalizaciju odlaze, a kada je riječ o specijalistima njih kronično nedostaje. Trenutačno na OHBP-u zaposlena su tri specijalista, jedan kirurg i dva specijalista hitne medicine, a bolnica u ovom trenutku ima i jednog specijalizanta hitne medicine.
„Specijalizacija hitne medicine uvedena je 2009. godine i najmlađa je specijalizacija u Hrvatskoj i mladi ljudi se ne odlučuju za nju u velikom broju možda i zato što nije dovoljno poznata. U svakom slučaju temelji su postavljeni, a sada treba i privući mlade ljude. Ono što ja mogu reći je to kako je ovo jedan vrlo dinamičan posao, zapravo najdinamičniji u bolnici s velikim protokom ljudi. Ta dinamika je ono što bi moglo privući mlade ljude kao i širok spektar znanja koji podrazumijeva hitna medicina i naravno vještina koje treba savladati da bi se uspjelo sva ta hitna stanja adekvatno zbrinuti”, istaknuo je dr. Krešimir Golubović.
Između ostalih obilježavanju 10 godina rada OHBP-a nazočila je prim.mr.sc. Maja Grba Bujović, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
„U ovoj županiji kada je riječ o hitnoj medicini zaista se vidi da se puno ulaže u infrastrukturu što izvanbolničku što bolničku, a jednako tako se ulaže i u ljude. To je nama zapravo najvažnije, to znači našu kvalitetu, zadovoljne djelatnike i, što je najvažnije, kvalitetu za naše pacijente”, istaknula je dr. Maja Grba Bujović.